Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-08-08 Wnętrze na ludowo
Oj, jakie piękne! – wykrzykujemy na widok serwetki koronkowej czy haftowanej makatki. Ale nie potrafimy przystosować ich do współczesnych wnętrz. Warto więc poszperać w magazynach wnętrzarskich i podpatrzyć co proponują disainerzy.
W najnowszym numerze (nr 3) Country@Home w artykule „Kuchnia pachnąca lawendą” znaleźliśmy dwie podpowiedzi. Na jednej fotografii pokazano jak ozdobić kuchnię makatką ludową i serwetą haftowaną, na drugiej okno – serwetką koronkową.
Makatkę ludową haftowaną z płótna lnianego dawniej wieszano w kuchni – nad stołem, przy szafkach na naczynia. Pełniała rolę nie tylko ozdoby (były na niej haftowane scenki rodzajowe, motywy roślinne, zwierzęce), ale pełniły też funkcję wychowawczą. Haftowano na niej ludowe przysłowie, żartobliwą sentencję, złotą myśl.
Fot. 1. Joanna Golka, http://www .domistyl.blogsp ot.com/
Były też makatki w kształcie ręcznika. Wieszano je w miejscach związanych z użytkowaniem wody – nad wiadrami, cebrzykami, umywalkami, nad kranem. Umieszczano je na specjalnych półeczkach lub wieszakach. Miały zasłaniać ręczniki służące do wycierania się.
Na fot. 1 połączono te dwa sposoby wieszania makatek. Nad stolikiem umocowano szafeczkę z drążkiem, przez który przewieszono makatkę w kształcie ręcznika.
Została wyhaftowana w jednym, niebieskim kolorze. Na stole – dla utrzymania charakteru sielskiego – położono haftowaną serwetę - kolor haftu również niebieski. Wystrój wnętrza kuchni został utrzymany w biało-niebieskiej tonacji.
Fot. 2 Joanna Golka, http://www .domistyl.blogsp ot.com
Na fot. 2. pokazano w jaki sposób ozdobić okno, gdy nie ma na nim zawieszonych firanek. Zamiast kłaść serwetki koronkowe na stoliku czy półce, można je zaczepić na oknie. Wyglądają jak płatki śniegu, które nie topnieją nawet latem.
Wzorów serwetek jest tak wiele, że bez problemu motyw można dobrać do swojego wnętrza. Ważne jest jednak to, aby serwetki wykrochmalić. Sztywniejsze nie tylko ładniej się prezentują, ale też łatwiej utrzymać je w czystości. Kurz na wykrochmalonej serwetce można strzepać, wtedy rzadziej musimy ją prać.
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )