wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-02-10 Gwiazda Kolędnicza

Co prawda okres Świąt Bożego Narodzenia mamy już za sobą, ale nie minął on jeszcze w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Do skansenu warto wybrać się, aby obejrzeć pokonkursową wystawę na wykonanie Gwiazdy Kolędniczej. Prace dzieci i młodzieży mogą posłużyć jako inspiracje na przygotowanie przyszłorocznych rekwizytów.

 

Fot. Archiwum muzeum

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gwiazda - symbolizująca Gwiazdę Betlejemską – niesiona jest przez kolędników przede wszystkim prawosławnych.  Katolicy chodzą od domu do domu z szopką. Ale na Podlasiu zwyczaj ten jest praktykowany przez obie te grupy.  Szczególnie tradycji hołdują mieszkańcy okolicy Bielska Podlaskiego i Hajnówki.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Aby ten obrzęd nie zaginął Muzeum Rolnictwa co roku organizuje konkurs na wykonanie Gwiazdy Kolędniczej.


Jury ocenia m.in. sposób zdobienia i podświetlenia gwiazd – pełnią one funkcję lampionu  - a także nawiązanie do tradycji.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prawosławne gwiazdy są podwójne i zdobione wycinankami, a katolickie pojedyncze, z kolorowymi papierowymi zdobieniami, rzadziej z wycinankami.

 

Fot. Archiwum muzeum

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tradycyjnie, gwiazdy były wykonane na konstrukcji drewnianej. Ważna była ilość ramion - im więcej ich było, tym ładniejsza gwiazda. Na końcach umieszczano kolorowe frędzle. Główną część gwiazdy stanowiło tzw. lico, na którym umieszczano wycinankę, a później także święty obrazek.

 

Fot. Archiwum muzeum

 


 

 

 

 

 

 

 

 

A może oglądając piękne prace podlaskich dzieci i młodzieży, także i inne regiony przejmą ten piękny zwyczaj kolędowania z Gwiazdą Kolędniczą?

 

Fot. Archiwum muzeum

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiele uciechy może przynieść czas spędzony nad realizacją twórczych projektów, a potem chodzenie od domu do domu obwieszczając Narodzenie Chrystusa.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Warto wiedzieć, że w zwyczaju jest także budowanie gwiazdy w ukryciu przed innymi, by potem konkurować na najpiękniejszą w okolicy.

 

Fot. Archiwum muzeum

 


MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263