Pobierz MP3
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2016-09-26 Stemplowanie tkanin
Stemplowanie tkaniny czy papieru klockami drzeworytniczymi to bardzo stara metoda zdobnictwa, znana w Polsce już od renesansu. Takie dekoracje, zwane kołtrynami, służyły do ozdabiania ścian. Za pomocą klocków pokrytych farbą odciskano wzory na materiale: różnego rodzaju kwiaty i figury.
Klocki wyrabiali artyści stosując technikę drzeworytu.
Fot. Archiwum własne
Odcisk farby na materiale
Najpierw takie zdobnictwo pojawiło się na dworach, potem w domach mieszczańskich, a wreszcie w chłopskich chatach. Ludowe kołtryny wyrabiali ci sami artyści, którzy tworzyli dewocyjne obrazki drzeworytnicze.
Mimo iż dawniej kołtryny ozdabiały pokoje i pańskie, i szlacheckie, mieszczańskie, i wiejskie, to niewiele zachowało się tego typu zabytków.
Niestety papier na ścianach ulegał zabrudzeniu, zawilgotnieniu, zadymieniu w skutek grzania piecami, kominkami, oświetlaniu świecami, łuczywami, mechanicznemu zniszczeniu. Niewiele więc śladów dawnego zdobnictwa znajduje się w zbiorach muzeów.
Fragmenty kołtryn, które się zachowały, przetrwały do naszych czasów w sposób przypadkowy. W 1982 r. w trakcie konserwacji XVII-wiecznego ornatu pochodzącego z kościoła w Pisarzowej, wyjęto papierowe usztywnienie, które okazało się fragmentami kolorowanego drzeworytu. W wyniku prac badawczych stwierdzono, że jest to XVII-wieczna kołtryna.
Metodę zdobnictwa klockami drzeworytniczymi przypomniano w skansenie w Olsztynku. Drewniane klocki, na których był wyrzeźbiony wzór, pokrywano farbą, a następnie stemplowano tkaninę. Jeśli nawet użyto do ozdoby tego samego klocka, wzór zawsze nieco się różnił.
Nacisk dłoni bowiem jest za każdym razem inny – raz z jednej strony silniej przyciśniemy klocek, raz z drugiej. Daje to ciekawy efekt na strukturze tkaniny.
Obecnie można kupić gotowe farby do stemplowania tkanin. Są niezmywalne, mają doskonałe właściwości odporności na usuwanie ich z tkanin. Dostępne są w kolorach białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, zielonym, czarnym i niebieskim.
Ale dawniej używano czarnej farby drukarskiej lub też stemplowano farbą z pigmentami indygo rozbielone kredą z domieszką niewielkiej ilości czerni, prawdopodobnie węgla drzewnego i minią albo używano pigmenty żółcienie żelazowe — ugier i umbrę, czerwień żelazową — sienę, minię i sadzę.
Stemplowanie tkanin
Zobacz też:
Muzea i skanseny\Olsztynek\muzeum budownictwa ludowego
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )