wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-05-12 Tkaniny Zofii Rostad

Bohaterem nowej wystawy w Muzeum w Łowiczu są wielobarwne tkaniny Zofii Rostad, łowiczanki, od końca lat 50. XX w. mieszkającej w Paryżu. Artystka projektując tkaniny odwołałuje się m.in. do twórczości ludowej, w tym łowickiej. 

 

Fot. Archiwum muzeum

Tkaniny Zofii Rostad - motywy łowickie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrusy, pościele, a także materiały papiernicze z jej sygnaturą są rozpoznawalne nie tylko nad Loarą, ale również w Europie. Jej nazwisko jest mało znane  w Polsce i – niestety – prawie wcale nieznane w rodzinnym Łowiczu.

 

Tymczasem pogodne, wielobarwne tkaniny Zofii Rostad podobać się mogą każdemu. Projektuje ona bowiem przedmioty zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

 

Jej ulubionymi motywami na tkaninach jest abstrakcja i zwierzęta, głównie koty. Chętnie odwołuje się też do twórczości ludowej, w tym łowickiej.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekspozycja, której wernisaż zaplanowano na Noc Muzeuów, w sobotę 14 maj, jest zatytułowana „Optymistka. Kolor, wzór, tkanina według Zofii Rostad”.

 

Od początku lat 60. XX w. Zofia Rostad zajmuje się projektowaniem tkanin użytkowych, mebli, współpracuje z największymi francuskimi firmami zajmującymi się wzornictwem przemysłowym.

 

W ubiegłym roku muzeum wzbogaciło się o niezwykły dar – kilkadziesiąt tkanin zaprojektowanych przez artystkę. 

 

Łowiczanom nazwisko Rostad kojarzy się przede wszystkim z ojcem Zofii Rostad – Stanisławem, lekarzem 10 Pułku Piechoty, w okresie powojennym organizującym lecznictwo w Łowiczu. Do dziś mówi się o nim „łowicki Judym”.
 
Artystka urodziła się w Łowiczu, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi, w końcu lat 50. XX w. wyjechała na stałe do Paryża. Jest żoną Bernarda Abadie, fotografa.

 

We Francji studiowała w École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs.

 

Nawiązana w ostatnich latach współpraca z Muzeum w Łowiczu zaowocowała darowiznami mebli oraz pochodzących z rodzinnego domu pamiątek po rodzicach, a także przykładami własnej twórczości.

 

Co ciekawe, łowicka instytucja, obok Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, może pochwalić się kolekcją blisko 90 tkanin zaprojektowanych przez Zofię Rostad.
 
Wystawa czynna do 30 września 2016 r.

 

Wydarzenie towarzyszy XV Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi i obchodom 880-lecia Łowicza.

 

Zobacz też:

Inspiracje ludowe

Łowickie inspiracje

Pamiątka z Polski

Wzornictwo ludowe\etnoinspiracje

Wzornictwo ludowe\etnomoda

Muzea i skanseny\Łowicz\muzeum
 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263