wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-01-10 Przepis na krochmal

Krochmal był używany przez nasze prababki do usztywnienia tkanin. W dzisiejszych czasach korzysta z takiego sposobu niejedna gospodyni. Twórczynie ludowe, które na co dzień zajmują się dzierganiem i haftowaniem serwet czy obrusów, mają w tym względzie największe doświadczenie. Radzą odrzucić gotowe preparaty dostępne w naszych sklepach. Nie dodadzą uroku tkaninie, bo nie usztywnią jej tak jak krochmal.

 

Wcześniej dobrze jest tkaninę wygotować, tak jak kiedyś czyniły to nasze babki. O ile – oczywiście – materiał nadaje się do tego, czyli jest z naturalnych tkanin.

 

Garnek z proszkiem i serwetkami, obrusami stawiamy na kuchni. Gotujemy z 10-15 minut – do momentu aż wszystkie plamy puszczą. – Jeśli mamy płótno bawełniane lub lniane, to można je gotować. Nie farbują nawet te haftowane – zapewniają twórczynie ludowe. – Nasze wyroby można śmiało wkładać do garnka.

 

Same to zresztą czynią, bo bezpośrednio po dzierganiu czy haftowaniu serwetka nie nadaje się do sprzedania klientowi. Jest pomięta, lekko zabrudzona – wzór haftu rysuje się przecież na tkaninie. 

  

Krochmal przygotowuje się na tej samej zasadzie co kisiel. Czyli zagotowujemy ok. pół litra wody. Do szklanki w połowie napełnionej wodą wsypujemy dwie łyżki mąki ziemniaczanej i dokładnie rozrabiamy. Następnie wlewamy roztrzepaną mąkę do wrzącej wody i ciągle mieszamy, aż zgęstnieje, odstawiamy z ognia.

 

Serwetki trzeba zanurzyć w ciepłym krochmalu, potem mokre od razu prasować lub rozciągnąć na formie albo na płótnie i dobrze naciągając poprzypinać szpilkami formując kształt. Tak zostawić do wyschnięcia. Suche serwetki będą sztywne jak karton.

 

Im gęstszy jest krochmal, tym sztywniejsze będą serwety. W zależności od potrzeby stężenie krochmalu można zwiększyć lub zmniejszyć dodając wody.

 

Po mocnym krochmaleniu serwetki mogą być doskonałą podkładką pod talerze, lub filiżanki np. w restauracji, czy kawiarni. Aby się nie brudziły, wystarczy je spryskać lakierem do włosów. Ale już samo mocne ukrochmalenie chroni serwetki przez zabrudzeniem.

 

Twórczynie ludowe radzą też do krochmalu dodać trochę soli wówczas, podczas prasowania wilgotna tkanina nie przylepia się do żelazka. W internecie znaleźliśmy też radę, aby dodać kilka łyżek mleka zamiast soli (w miejsce takiej samej ilości wody).  

 

Oto przepisy na wykonanie krochmalu:

 

1. Krochmal z mąki ziemniaczanej

 

słaby

1 łyżeczka mąki na 1 litr wody (zagotować)
zastosowanie: sukienki, bluzki, batyst, szyfon, tiul

 

średni
1 łyżka mąki na 1 litr wody (zagotować)
zastosowanie: obrusy, serwetki, pokrowce, bielizna pościelowa

 

gęsty
1,5 łyżki mąki na 1 litr wody (zagotować)
zastosowanie: usztywnia kołnierzyki, mankiety, prasować na mokro

 

2. Krochmal z ryżu

Niektórzy radzą też do krochmalenia użyć wody po ugotowanym ryżu w proporcji: 4 łyżki ryżu na 2 litry wody

 

słaby
4/5 wody na 1/5 krochmalu
zastosowanie:  biała bielizna, męskie koszule
 
średni
2/3 wody na 1/3 krochmalu
zastosowanie: serwetki, bielizna pościelowa
 
3. Krochmal z cukru

 

Do usztywnienia można też wykorzystać cukier w proporcji: 1 łyżka cukru na jedną łyżkę wody (zagotować)
Zastosowanie: tiul, firanki (zamoczyć suchą robótkę)

 

Krochmal można przyrządzić w mikrofali.

 

1. Wsyp 1/4 szklanki mąki do szklanki wody i dokładnie wymieszaj aż całkiem mąka się rozprowadzi.

 

2. Przygotuj pojemnik który może być używany w mikrofali i wlej do niego 4 szklanki wody, a następnie przygotowaną mieszankę. Pomieszaj, aby całość się dokładnie rozprowadziła.

 

3. Gotuj w mikrofali mieszając co 30 sekund, aż do czasu gdy zacznie gęstnieć i gotować się. Wówczas wyjmij i pozostaw do schłodzenia.

 

 

Komentarze

W tekście jest wszystko OK. Opisujemy jak przyrządzić krochmal. Potem ten krochmal w odpowiedniej ilości dolewa się wody - ile go trzeba wlać, to zależy od tego - jak bardzo chcemy usztywnić serwetkę. Nie każdy jednak ma takie wyczucie - w jakiej proporcji rozcieńczyć krochmal z wodą.
Poniżej więc podajemy przepisy, które ułatwiają zachowanie tych proporcji. Można więc krochmalić na dwa sposoby: 1. przyrządzić krochmal, a potem w odpowiedniej proporcji mieszać krochmal z wodą, w której płuczemy tkaninę 2. Albo przyrządzić krochmal według przepisów poniższych i od razu wkładać do tak przyrządzonego płynu tkaniny. Ja robię właśnie takim sposobem.
Ale gratuluję spostrzegawczości:)
Sołtys wiano, 2011-11-19
to coś tu chyba jest nie tak:
w tekście jest, że krochmal do serwetek - czyli mocny, to dwie łyżki na ok. pół litra wody (czyli cztery łyżki na litr) plus pół .szklanki do wymieszania. Następnie jest przepis że najmocniejszy krochmal przyrządza się z 1,5 łyżki na litr.
Więc jak przyrządzić ten mocny krochmal do serwetek w końcu???
moniat, 2011-11-18
MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263