wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-03-07 Kujawskie zapusty

Tradycyjnie jak w ubiegłych latach ulicami Włocławka przeszedł barwny korowód grup zapustnych. Impreza, organizowana przez Muzeum Etnograficzne we Włocławku, cieszy się coraz większą popularnością. Zwyczaje zapustne przerodziły się w uliczną zabawę karnawałową i święto dla całego miasta.

 

Fot. Archiwum własne

Korowód grup zapustnych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na kujawskich wsiach wciąż tańczy się i śpiewa w zapusty. Barwne pochody maszkar zwierzęcych wyobrażających kozę, niedźwiedzia, konia, bociana oraz towarzyszące im postacie Cyganów, Żydów, a także istot ze świata nadprzyrodzonego jak diabeł czy śmierć, jak też fantastycznego obchodzą pola, by odpędzać zło i zwiastować nadejście życiodajnej wiosny.

 

Na ulicach Włocławka pojawiły się zatem autentyczne grupy przebierańców z Kaniewa, Lubrańca, Mikanowa, Oganowa, Ossowa, Probostwa Górnego, Śmiłowic, Świętosława i Wichrowic.  

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W karnawałowej paradzie nie zabrakło konia,  który symbolizuje siły wegetacyjne, solarne, ożywiające przyrodę i ludzi, a także jeźdźca pełniącego rolę stróża porządku.


Każdej grupa zapustowa zadbała o to, by pojawiła się koza, będąca symbolem płodności w odniesieniu do ludzi, zwierząt i ziemi. Także 
bocian – domowy duch opiekuńczy i jednocześnie zwiastun wiosny.

 

Wraz z maszkarami i postaciami wędrowały ludowe kapele. Grę na harmonii wspomagały bębny, klarnety, trzaskanie z batów, dźwięki dzwonków, odgłosy kłapiących szczęk maszkar zwierzęcych. Musiało być głośno, bo według wierzeń tylko hałasem można odpędzić zło.

 

Korowód zapustny

 

 

Zobacz też:

Grupy zapustne http://wiano.eu/article/1452

Góralski karnawał http://wiano.eu/article/2345

Ścinanie śmierci http://wiano.eu/article/1577

Maszkary zapustne http://wiano.eu/article/1446

Maszkary zapustne http://wiano.eu/article/1373

 

 

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263