wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-07-29 Wieniec dożynkowy

Wieniec dożynkowy nazywany jest także plonem, ponieważ symbolizuje wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Nie odbędzie się bez niego żadna uroczystość dożynkowa. Jak go zrobić podpatrzyliśmy podczas Jarmarku Wdzydzkiego w Kaszubskim Parku Entograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.    

 

Fot. Archiwum muzeum

Wieniec dożynkowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wieniec dożynkowy tradycyjnie wiły kobiety najlepsze żniwiarki. Dawniej zanosiły go uroczyście wśród śpiewów i muzyki do chaty lub dworu gospodarza.

 

To najważniejsze święto gospodarskie rolników przybrało od 1927 r charakter ogólnopaństwowy. Obecnie mamy dożynki wojewódzkie, powiatowe, ale główne uroczystości odbywają się na Jasnej Górze w Częstochowie.


Wieńce dożynkowe zazwyczaj są okazałe w swoich rozmiarach, mają różne kształty, wielkość i ozdoby. Wije się je na drewnianych, wiklinowych, słomianych lub metalowych szkieletach.

 

Fot. Archiwum własne

Szkielet wieńca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najpierw wykonuje się koło, które stanowi podstawę. Następnie do niego mocuje się poprzeczne obręcze, które tworzą stożek, koronę lub ostrosłup.

 

Do nich mocuje się uplecione kłosy żyta, pszenicy, także inne rodzaje zbóż. Kompozycję przybiera się wstążkami, owocami, kwiatami polnymi lub bibułowymi. Ma to symbolizować dostatek i urodzaj.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. i 2. Elementy kompozycji

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Sztuka wyplatania wieńców dożynkowych nie tylko przetrwała do dzisiaj, ale wręcz się rozwija. Współczesne wieńce są okazałe. Przybierają skomplikowane, coraz bardziej wymyślne formy - tyle ile twórca wykrzesi z siebie inwencji.


Aby rozwijać sztukę wyplatania wieńców dożynkowych, należy opanować podstawy. Spróbujmy zatem zrobić niewielką kompozycję. Zanim przystąpimy do wicia wieńca,musimy najpierw wybrać się na pola, łąki po różnego rodzaju kwiaty i zboża.  

 

 

 

 

Zobacz też:

Wieniec dożynkowy http://wiano.eu/article/1187

Wieniec dożynkowy http://wiano.eu/article/577

Święto chleba http://wiano.eu/article/598

Żniwa w skansenie http://wiano.eu/article/1171

Żniwa z lat 50-tych http://wiano.eu/article/573

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263