wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-07-30 Żniwa z lat 50-tych

Na pola Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu wyjadą 1 sierpnia zabytkowe maszyny z lat 50. XX wieku.  Będzie można zobaczyć jak w okresie wczesnego PRL-u  przebiegały żniwa.    

   
Żniwiarkę pociągnie wykonany samodzielnie przez rolnika traktor – SAM.  Na pole wyjadą też kombajn Vistula i Ursus C45. Ziarno będzie transportowane samochodem ciężarowym Lublin. Odbędą się także pokazy młocki i naprawy sprzętu rolniczego w zabytkowej kuźni.

 

Fot. Tomasz Dzikowski. Zabytkowy kombajn Vistula

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maszyny były znane w Stanach Zjednoczonych już przed pierwszą wojną światową. Ale w Polsce dopiero w drugiej połowie lat 30. duży gospodarz mógł sobie pozwolić na kupno żniwiarki czy wiązałki. Były to maszyny wyrabiane w kraju. 

 

Maszyny wyręczały chłopów z ciężkiej pracy na roli. Gospodarze – mając tylko kosy i sierpy - musieli ciężko pracować na polu od świtu do nocy. Najbardziej doskwierał im ból w krzyżu od ciągłego schylania się przy zbieraniu zboża. Na łydkach i rękach pełno było zadrapań i ukłuć. Od przyciskania wiązanych snopków robiły się im w nogawkach ogromne dziury,  przez które wyglądały zakrwawione kolana. Nic zatem dziwnego, że maszyny przypadły chłopom do gustu.


Na wsi u wielu gospodarzy było ubogo. Nie każdy mógł sobie pozwolić na bogaty posiłek. Zazwyczaj chłopi nieśli ze sobą na pole jaja gotowane na twardo, ogórki małosolne, zsiadłe mleko z okraszonymi ziemniakami, kefir, maślankę, kompot, chleb z wodą i cukrem. Te „żniwne” smakołyki będzie można popróbować w czasie niedzielnego festynu.
 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263