Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-02-10 Od Kujaw po Bałtyk
"Tajemnice codzienności" to nowa ekspozycja Muzeum Etnograficznego w Toruniu, obrazująca kulturę ludową od Kujaw po Bałtyk w latach 1850-1950. Prezentuje życie codzienne ludzi zamieszkujących wsie i małe miasta regionów etnograficznych: Kujaw, ziemi chełmińskiej, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Pałuk, ziemi dobrzyńskiej i Krajny. ...
To jedna z najnowocześniejszych ekspozycji stałych w polskim muzealnictwie etnograficznym!
Fot. Marian Kosicki
Muzeum wykorzystało nagrania audio, zapisy filmowe oraz multimedialne prezentacje, które można oglądać podczas zwiedzania na mniejszych i większych ekranach. Unikatowe są m.in. filmy o wizycie dziecka u znachora z Radziejowa i o zwyczajach zapustnych. Na filmach można zobaczyć też chrzest, komunię, ślub i pogrzeb.
Zwiedzający mogą posłuchać również nagrań pieśni weselnych, pogrzebowych, a także opowieści ludowych np. w specjalnie zaaranżowanym pokoju. Można się w nim zamknąć i wysłuchać jednej z kilku ówczesnych legend, jakie zapewne w niejednym domu opowiadano sobie wieczorami.
Tu kliknij, żeby pobrać pliki w formacie MP3:
1. Kujawiak od Bachorzy - wyk. Kapela Szelążków w składzie: Jan ur. 1890 w Łowiczku, pow. Aleksandrów Kujawski; Bolesław; Benedykt. Zestaw instrumentów: skrzypce, klarnet, kontrabas. Utwór nagrał Roderyk Lange 02.03.1958
2. Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach, zanotowane na Kujawach w XIX w. przez Oskara Kolberga. Opowiada Barbara Zakrzewska
3. Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra..., wyk. Marta Rogalska, nagranie współczesne
- Wystawa przedstawia codzienne życie zwykłych ludzi, które z powodu minionego czasu dla współczesnego człowieka jest pełne tajemnic. Zdradzają je właśnie owe 1364 przedmioty wydobyte z muzealnych magazynów, gdzie niektóre z nich spędziły dziesiątki lat. Myli się jednak ten, kto sądzi, że ekspozycja jest kolejnym nudnym pokazem zamkniętych w gablotach zabytków. - To nowe podejście, nowy typ prezentacji, bardziej przyjazny i zrozumiały dla widzów – powiedział Hubert Czachowski, dyrektor muzeum gazecie.toruń.pl.
Fot. Marian Kosicki
Wystawę podzielono na 8 części:
- Natura i historia,
- Bliskie ciału. O ubiorach, higienie i jedzeniu,
- Rytm życia,
- Praca,
- Jak świętowano i w co wierzono,
- W wolnym czasie,
- Nowe horyzonty oraz
- Poszukiwanie piękna.
Zabytki nie stoją w nudnych rzędach, ale są tak zaaranżowane, że przenoszą widzów np. do dawnego sklepu. Oprócz lady i półki pełnej starych kolorowych puszek można zobaczyć dawne reklamy. Na przykład taką: "Każda oszczędna gospodyni kupuje tylko makaron toruński, bo jest tani i przy tem dobry".
Fot. Marian Kosicki
Można też zobaczyć zakład Wiktora Kuźmińskiego, który dyplom cechu zdobył w 1902 r. Dowiadujemy się przy okazji, że programy lojalnościowe to nie wymysł dzisiejszych speców od reklamy. Kuźmiński już na początku XX wieku oferował najczęściej korzystającym z jego usług panom abonamenty i stosowne do nich atrakcyjne rabaty na golenie i strzyżenie.
Fot. Marian Kosicki
W dawnej kuchni prócz tradycyjnej ekspozycji można zobaczyć na wielkim ekranie nakręcony przed rokiem film, na którym Helena Pałkowska z Krzywogońca pokazuje, jak piecze chleb. Przepis przechodzi w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie.
W muzeum dowiadujemy się również, że kujawskie gospodynie były mistrzyniami wzorów usypywanych z piasku na ziemi przed domem lub na klepisku w izbie. Zwyczaj zniknął bezpowrotnie wraz z upowszechnieniem się drewnianych podłóg. Dziś możemy go zobaczyć dzięki filmowi, który w Muzeum Etnograficznym odtwarzany jest na ekranie wmontowanym w podłogę - tak że mamy wrażenie, że to pod naszymi nogami gospodyni tworzy wymyślny wzór.
Fot. Marian Kosicki
- Muzeum Powstania Warszawskiego swoją wystawą multimedialną wyznaczyło nowy standard i bardzo wysoko ustawiło poprzeczkę - mówi gazecie.toruń.pl Hanna Łopatyńska, komisarz wystawy. - Tą wystawą staramy się sprostać wymaganiom współczesnego odbiorcy, który oczekuje dużo więcej niż proste wyeksponowanie przedmiotów.
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )