wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-09-13 Pamiątka z Polski

Prace nagrodzone w konkursie „Pamiątka z Polski”, inspirowane twórczością ludową, można teraz oglądać na wystawie w Muzeum w Łowiczu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Wśród nich znajdują się: torba na laptopa, zestaw pendrive’ów, etui na telefon komórkowy, haftowane podkładki prezentujące polskie wynalazki, klapki „japolki” i t-shirty z językowymi łamańcami.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs został zorganizowany w 2009 r. z okazji jubileuszu 60-lecia Fundacji CEPELIA. Wzięli w nim udział profesjonalni projektanci (w tym grupy projektowe), artyści, twórcy ludowi, a także hobbyści.

Organizatorzy chcieli pozyskać nowe, niesztampowe wzory pamiątkarskie promujące Polskę. Jury oceniało nadesłane pamiątki pod kątem oryginalności, walorów estetycznych, a także marketingowych dla promocji Polski i kultury polskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs potwierdził, że krajowi twórcy, zarówno artyści zawodowi
jak i nieprofesjonalni, potrafią stworzyć interesującą ofertę odwołując się do estetycznych kanonów i wzornictwa zaczerpniętego z tradycji ludowej. Uczestnicy zgłosili na konkurs zarówno przedmioty ozdobne jak i użytkowe, w tym związane z nowoczesnymi technologiami.

 

Jury przyznało w sumie 20 nagród w kategoriach „tradycja” (umiejętność stosowania tradycyjnych technik rękodzielniczych) i „inspiracja” (niekonwencjonalność wykonania).


Do konkursu przystąpiło 477 osób, zgłaszając 894 prace.

 

Do niektórych wyrobów Cepelia nabyła prawa autorskie, aby wdrożyć je do produkcji.

Nagrodzone prace były prezentowane m.in.  na  wystawie pokonkursowej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263