wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-09-10 Kożuchy i obrazy

Kożuchy i serdaki oraz malarstwo – te dwa różnorodne światy spotkały się w Bukowiańskim Domu Ludowym na ostatniej tego lata wystawie z cyklu „Dusza na dłoni”. Autorów: Stanisława Gąsienicę-Wawrytki i Jalontę Placzyńską łączy to co im w duszy gra.

 

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina

Dwa światy: serdak Stanisława Gąsienicy-Wawrytki i obraz Jolanty Placzyńskiej, a łączy ich pasja  

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pani Jolanta od najmłodszych lat pasjonowała się malarstwem. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego  na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym. Studia podyplomowe z plastyki ukończyła  na Wydziale Artystycznym w cieszyńskim Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego.

 

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina

Obrazy Jolanty Placzyńskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pracuje w szkole, prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, jest autorką i organizatorką Regionalnego Festiwalu Plastycznego w Sosnowcu , autorką okładki do książki Roberta Mołdysza „Dziobem do fali”. 

 

Malarstwo  stało  się jej główną, wielką pasją. Zajmuje się malarstwem sztalugowym olejnym i akrylowym, ikonopisaniem,  rysunkiem oraz maluje porcelanę. 

 

Jej prace  znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą głównie w Anglii, Niemczech, Francji  i Stanach Zjednoczonych.

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina

Obrazy Jolanty Placzyńskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maluje głównie pejzaże, a także martwą naturę, ukochane  anioły , oraz abstrakcje.

 

Ostatnio fascynuje ją spontan realism, który przejawia się w malowaniu głównie motywów kobiecych na dużych formatach. 

 

Eksperymentuje z różnymi technikami. Lubi  mocne kolory choć dla kontrastu używa czasem czerni. Ma na swoim koncie liczne wystawy zbiorowe i indywidualne.

 

W czerwcu 2013 r. zdobyła Grand Prix w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Art Passion Festival, a rok później III miejsce w X Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Pejzaże osobliwe” im. Jana Świderskiego.

 

Od 2012r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina

Serdak i czapka Stanisława Gąsienicy-Wawrytki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt pana Stanisława z kuśnierstwem rozpoczął się w szkole zawodowej o tejże specjalności.

 

Najpierw pracował w zakładzie kuśnierskim u Stefana Dziadkowca w Zakopanem, a następnie rozpoczął działalność gospodarczą  o tym profilu.

 

Jeden z serdaków, który wyszedł spod igły Pana Stanisława został podarowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Wykonał on również strój dla góralki – figury z watykańskiej szopki.

 

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina

Serdak i kożuch Stanisława Gąsienicy-Wawrytki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie tylko praca zawodowa Pana Stanisława jest związana z tradycyjną kulturą Podhala. Jest również członkiem  Zespołu Regionalnego im. Bartusia Obrochty, z którym czterokrotnie zdobył złotą ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, prezesem Związku Podhalan oddział Poronin, członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Ochotniczej Straży Pożarnej w Poroninie, Radnym Gminy Poronin.

 

Jest również inicjatorem założenia dziecięcego zespołu regionalnego „Małe Regle” , którego był kierownikiem do 2004 roku.

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina

Kożuch i czapka Stanisława Gąsienicy-Wawrytki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W 2000 roku podczas „Sabałowych Bajań” został pasowany na Zbójnika, zaś rok później wybrany na Harnasia Roku podczas Tatrzańskich Wici w Białce Tatrzańskiej.

 

W 2011 roku był uczestnikiem opery góralskiej „Jan Paweł II na Podhalu”.

 

Pan Stanisław za swoje zaangażowanie i pracę artystyczną został uhonorowany wieloma odznaczeniami  i nagrodami.

 

Należą do nich m.in.: „Zasłużony dla Związku Podhalan” (2002 r.), I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Ludowej (2003 r.), „Zasłużony dla kultury regionalnej” (2004 r.) „Zasłużony dla Gminy Poronin” (2007 r.), „Marka Tatrzańska” w kategorii wyroby i produkty rękodzielnicze (2009 r.), Odznaka „Zasłużony dla kultury polskiej” .

 

Zobacz też:

Dusza na dłoni

Twórcy z Bukowiny

Malarstwo M.Pytoń

Obrazy Jachimiaka

Twórcy z Bukowiny

Ośrodki kultury\Bukowina Tatrzańska\Dom Ludowy

 

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263