Pobierz MP3
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2012-08-28 Twórcy z Bukowiny
W Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej swoje prace wystawiła hafciarka Małgorzata Głodziak i malarka na szkle Agnieszka Górkiewicz w ramach cyklu „Dusza na dłoni”. Obie twórczynie wypracowały swój własny styl, a prace ich są doceniane w kraju i zagranicą, trafiły także do zbiorów polskich muzeów.
Małgorzata Głodziak
Zamiłowanie do szycia wykazywała od dziecka. W latach 80 tych zaczęła poświęcać temu zajęciu więcej czasu, chociaż z zawodu nie jest krawcową.
Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina
1. i 2. Hafty na kamizelkach
Szyje ubrania góralskie, głównie ślubne oraz stroje komunijne, do chrztu, bierzmowania, stroje regionalne kobiece i ubiory dla dzieci.
Specjalizuje się w haftowaniu centkami tradycyjnych gorsetów góralskich z dziewięćsiłem oraz w haftowaniu popularnej w Bukownie – snurki, czyli wstążki którą młoda pani zakłada do ślubu.
Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina
1.i 2. Hafty i stroje twórczyni
Bukowiańska snurka jest bardzo oryginalna, u góry spięta rozetką, ozdobioną koralem, przyozdobiona mirtem.
Szyje również stroje stylizowane na potrzeby dzisiejszej mody, ale duży nacisk kładzie na tradycyjne ubrania góralskie.
Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina
Stroje stylizowane szyte przez twórczynię
Apeluje do młodzieży podhalańskiej, by nie zapominała o wartości tradycyjnego ubioru i nakłania do noszenia starodawnych haftów i krojów.
Wyroby pani Małgorzaty znajdują odbiorców głównie mieszkańców Bukowiny i Podhala, szyje również dla Polonii w Stanach Zjednoczonych, Anglii czy Francji.
Agnieszka Górkiewicz
Malarka na szkle z Bukowiny tatrzańskiej, urodzona w Zakopanem, pochodzi od strony matki z góralskiego rodu Galiców. Maluje od 12 roku życia. Jest samoukiem. Po ukończeniu 16 roku życia została przyjęta do Stowarzyszania Twórców Ludowych. Jest dwukrotną stypendystką ministra kultury i sztuki w 1998 r. i w 2003 r.
Agnieszka wypracowała własny, niepowtarzalny styl malowania, mimo to ciągle jednak poszukuje nowych tematów, zestawień barw, nowych sposobów wyrażania swoich myśli i przeżyć artystycznych.
Niemal od początku pracy twórczej prezentowała swoje obrazy na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą.
Maluje sposobem tradycyjnym dla tego typu malarstwa. Obok najczęściej przedstawianych motywów religijnych tj. wizerunków Matki Bożej, aniołów i postaci świętych, chętnie maluje pejzaże utrzymane w górskiej stylistyce, scenki obrzędowe i rodzajowe osadzone w podhalańskim krajobrazie.
Główną inspiracją dla Agnieszki jest miejsce, w którym mieszka – przepiękne krajobrazy bukowiańskie, góralska kultura i folklor.
Inspiracje czerpie również z różnych kręgów sztuki, przez co jej twórczość odznacza się wielkim bogactwem tematyki i otwartością . Z obrazów emanuje ciepło i pozytywna energia.
Szczególnie ulubione tematy odtwarza, jednakże nigdy nie są to identyczne kopie. Zawsze różnią się detalem i kolorystyką. Jej obrazy budzą duże zainteresowanie i chociaż niechętnie rozstaje się ze swoimi pracami, bardzo wiele jej obrazów na szkle zdobi już prywatne kolekcje miłośników sztuki ludowej w Polsce i zagranicą.
Obrazy Agnieszki znajdują się również w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze oraz Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.
Zobacz też:
Malarstwo M. Pytoń http://wiano.eu/article/1789
Lindada http://wiano.eu/article/1676
Malarstwo FAUN http://wiano.eu/article/1742
Malarstwo Korpy http://wiano.eu/article/1227
Malarstwo Blauta http://wiano.eu/article/552
Malarstwo na szkle http://wiano.eu/article/615
Laureat Kolberga http://wiano.eu/article/1272
Janosik na szkle http://wiano.eu/article/1278
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )