wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-08-28 Twórcy z Bukowiny

W Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej swoje prace wystawiła hafciarka Małgorzata Głodziak i malarka na szkle Agnieszka Górkiewicz w ramach cyklu „Dusza na dłoni”. Obie twórczynie wypracowały swój własny styl, a prace ich są doceniane w kraju i zagranicą, trafiły także do zbiorów  polskich muzeów. 

 

Małgorzata Głodziak

 

Zamiłowanie do szycia wykazywała od dziecka. W latach 80 tych zaczęła poświęcać temu zajęciu więcej czasu, chociaż z zawodu nie jest krawcową.

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina

1. i 2. Hafty na kamizelkach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szyje ubrania góralskie, głównie ślubne oraz stroje komunijne, do chrztu, bierzmowania, stroje regionalne kobiece i ubiory dla dzieci.

 

Specjalizuje się w haftowaniu centkami tradycyjnych gorsetów góralskich z dziewięćsiłem oraz w haftowaniu popularnej w Bukownie – snurki, czyli wstążki którą młoda pani zakłada do ślubu.

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina

1.i 2. Hafty i stroje twórczyni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bukowiańska snurka jest bardzo oryginalna, u góry spięta rozetką, ozdobioną koralem, przyozdobiona mirtem.

 

Szyje również stroje stylizowane na potrzeby dzisiejszej mody, ale duży nacisk kładzie na tradycyjne ubrania góralskie.

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina

Stroje stylizowane szyte przez twórczynię

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Apeluje do młodzieży podhalańskiej, by nie zapominała o wartości tradycyjnego ubioru i nakłania do noszenia starodawnych haftów i krojów.
Wyroby pani Małgorzaty znajdują odbiorców głównie mieszkańców Bukowiny i Podhala, szyje również dla Polonii w Stanach Zjednoczonych, Anglii czy Francji.

 

 

 

Agnieszka Górkiewicz


Malarka na szkle z Bukowiny tatrzańskiej, urodzona w Zakopanem, pochodzi od strony matki z góralskiego rodu Galiców. Maluje od 12 roku życia. Jest samoukiem. Po ukończeniu 16 roku życia została przyjęta do Stowarzyszania Twórców Ludowych. Jest dwukrotną stypendystką ministra kultury i sztuki w 1998 r. i w 2003 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agnieszka wypracowała własny, niepowtarzalny styl malowania, mimo to ciągle jednak poszukuje nowych tematów, zestawień barw, nowych sposobów wyrażania swoich myśli i przeżyć artystycznych.

 

Niemal od początku pracy twórczej prezentowała swoje obrazy na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą.

 

Maluje sposobem tradycyjnym dla tego typu malarstwa. Obok najczęściej przedstawianych  motywów religijnych tj. wizerunków Matki Bożej, aniołów i postaci świętych, chętnie maluje pejzaże utrzymane w górskiej stylistyce, scenki obrzędowe i rodzajowe osadzone w podhalańskim krajobrazie.

 

Główną inspiracją dla Agnieszki jest miejsce, w którym mieszka – przepiękne krajobrazy bukowiańskie, góralska kultura i folklor.

 

Inspiracje czerpie również z różnych kręgów sztuki, przez co jej twórczość odznacza się wielkim bogactwem tematyki i otwartością . Z obrazów emanuje ciepło i pozytywna energia.


Szczególnie ulubione tematy odtwarza, jednakże nigdy nie są to identyczne kopie. Zawsze różnią się detalem i kolorystyką. Jej obrazy budzą duże zainteresowanie i chociaż niechętnie rozstaje się ze swoimi pracami, bardzo wiele jej obrazów na szkle zdobi już prywatne kolekcje miłośników sztuki ludowej w Polsce i zagranicą.

 

Obrazy Agnieszki znajdują się również w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze oraz Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.

 

Zobacz też:

Malarstwo M. Pytoń http://wiano.eu/article/1789

Lindada http://wiano.eu/article/1676
Malarstwo FAUN http://wiano.eu/article/1742

Malarstwo Korpy http://wiano.eu/article/1227

Malarstwo Blauta http://wiano.eu/article/552

Malarstwo na szkle http://wiano.eu/article/615

Laureat Kolberga http://wiano.eu/article/1272

Janosik na szkle http://wiano.eu/article/1278


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263