wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-10-27 Janosik na szkle

Janosika imię nigdy nie zaginie. Pod takim hasłem w siedzibie Stowarzyszenia Twórców Ludowych odbędzie się wystawa malarstwa ludowego na szkle Marty Walczak Stasiowskiej, malarki z Zakopanego.  Wydarzenie będzie połączone ze spotkaniem autorskim. Obrazy można oglądać 3-4 listopada.  

 

Fot. Archiwum STL

Janosik Marty Walczak Stasiowskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie zabraknie prelekcji i pogadanek na temat Janosika, najsłynniejszego karpackiego zbójnika, znanego z historii, wielu legend, podań i baśni.

 

Spotkanie odbędzie się w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Marta Walczak-Stasiowska jest uznaną twórczynią ludową, córką jednego z najznamienitszych współczesnych artystów zakopiańskich – Zdzisława Walczaka.

 

To właśnie pod okiem taty pani Marta poznawała techniki i tajemnice tej dziedziny twórczości.

 

Jej malarstwo jest szczególne. Obrazy utrzymane są w typowej ludowej stylistyce. Przedstawiają Madonny z Dzieciątkiem stylizowane na dostojne królowe bądź góralki we wzorzystych strojach, anioły w kolorowych tunikach z wielobarwnymi skrzydłami, świętych z nieodłącznymi atrybutami, a także sceny rodzajowe.

 

Postacie umieszczane są najczęściej na czarnym tle i wkomponowane w girlandy dekoracji kwiatowych.

 

Artystka jest urodzoną kolorystką. Widać to w doborze i szerokiej palecie barw. W jej obrazach jest pełno świeżości, inwencji twórczej, radości i nieustającej pogody ducha.

 

Fot. Archiwum STL

Obrazy Marty Walczak Stasiowskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tym razem inspiracją dla artystki stała się postać Janosika. Ten bohater polskich i słowackich legend jest dziś powszechnie znany. Wciąż pojawiają się też nowe wersje opowieści. 

 

Przygody dobrodusznego zbójnika stały się tematem obrazów malowanych na szkle. Podczas zwiedzania wystawy będzie można posłuchać także historii o Janosiku, być może trochę innych niż te znane z filmów i seriali.

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263