wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-07-01 Miodobranie 2015

O tajnikach pozyskiwania miodu i o ciekawostkach z życia pszczół dowiedzą się uczestnicy pikniku „Miodobranie w skansenie”.  Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zapewni liczne atrakcje, m.in. pokazy miodobrania.


Przewodniczyć wydarzeniu będą profesjonalni pszczelarze – Wojciech Piotrkowski prowadzący Gospodarstwo Pasieczne w Żurominie oraz Tomasz Paprocki reprezentujący Koło Pszczelarzy w Sierpcu.

 

Pokazy będą odbywać się w naturalnej scenerii, czyli na terenach skansenowskich pasiek. Bartnicy zaprezentują liczne czynności związane z pozyskiwaniem miodu, między innymi: odsklepianie wosku z ramek, wirowanie miodu, czy też zakładanie węzy w ramkach.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Podbieranie miodu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzięki funkcjonującym przez cały dzień dwóm stanowiskom pasiecznym każdy będzie mógł przekonać się, jak wyglądała praca pszczelarza dawniej, a jak przebiega ona dziś.

 

Na terenie zagrody z Izdebna odbędą się pokazy prowadzone przy pomocy drewnianych sprzętów pszczelarskich z początku XX w, natomiast  w zagrodzie z Ostrowa – pokazybędą prowadzone przy użyciu współczesnych akcesoriów.

 

Ponadto na terenie muzealnej ekspozycji odbędzie się prezentacja produktów pszczelich i akcesoriów pszczelarskich.


Podczas święta złocistego przysmaku nie może zabraknąć degustacji świeżego miodu z plastrów oraz różnych gatunków miodów. Każdy uczestnik imprezy będzie mógł spróbować różnych rodzajów miodu a następnie wybrać ten najsmaczniejszy.

 

Dodatkową atrakcją będzie pokaz wyrobu masła oraz jego degustacja z wiejskim chlebem i miodem. Piknik będzie też doskonałą okazją do zakupu miodów, miodów pitnych i innych produktów pszczelich.


Dobroczynne właściwości miodu odkryli już starożytni Egipcjanie, którzy naczynie z miodem umieszczali w grobowcach faraonów. Ten słodki nektar od zawsze ceniony był też przez nasze babcie, które słusznie wykorzystywały właściwości miodu w leczeniu różnych chorób.

 

Piknikowi będzie towarzyszyć  kiermasz ludowy, na którym twórcy ludowi i rzemieślnicy zaprezentują swoje niepowtarzalne wyroby.


O godz. 14.00 w XVIII – wiecznym kościele z Drążdżewa odbędzie się msza św. w intencji pszczelarzy.

 

Animatorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy w strojach z minionej epoki przybliżą codzienne życie mieszkańców wsi.

 

Ponadto zwiedzający będą mogli podziwiać pokazy wiejskiego rzemiosła i rękodzieła, a także wiejskich zajęć gospodarskich, jakim poświęcali czas mieszkańcy wsi.

 

Jak wyglądało wykuwanie podkowy? W jaki sposób odbywało się tkanie chodnika ? A ręczne pranie i maglowanie bielizny …. ?

 

Ciekawą propozycją będą też porady zielarskie, z których skorzystać będzie mógł każdy uczestnik imprezy. Odbędzie się także pokaz pracy wiejskiego stolarza, pokaz powroźnictwa, a nawet wycinania firanek z papieru. Swe prace jak za dawnych lat będą wykonywać: garncarz, szewc, i wiejski plecionkarz.


Sceną amfiteatru zawładną zespoły artystyczne. O godz. 12.30 usłyszmy koncert pt. „Kolberg i źródła muzyki Chopina” w wykonaniu Zespołu Polskiego. Artyści zaproponują zupełnie nowe spojrzenie  na utwory Chopina, wskazując na związki twórczości Chopina z muzyką ludową.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Prezentacje na scenie w muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obok utworów genialnego mistrza w ramach koncertu będzie można usłyszeć unikalne pieśni, mazury, oberki, kujawiaki i polki z regionów mazowieckich, które we wczesnej młodości odwiedzał kompozytor.

 

To utwory, których pierwiastki słyszymy w kompozycjach Chopina;  takie,  które mogły być inspiracją dla jego twórczości.

 

Śpiewowi Marii Pomianowskiej, towarzyszyć będą piszczałki, akordeon, flety i bębny.


Tymczasem po południu odbędzie się  koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Sierpc, która zaprezentuje ciekawy repertuar taneczno – wokalny. Żywiołowy taniec w połączeniu z muzyką rozrywkową, musicalową i taneczną z pewnością porwą do tańca wielu uczestników imprezy.


Także  we wnętrzu dworu ziemiańskiego rozlegać się będą piękne muzyczne dźwięki. A to za sprawą koncertu fortepianowego w wykonaniu Radosława Żuchińskiego, ucznia Państwowej szkoły Muzycznej I st. w Sierpcu.


Specjalną ofertę muzeum przygotowało dla dzieci. W izbie lekcyjnej odbędą się warsztaty wykonywania świeczek z węzy.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Wykonywanie świeczek z węzy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tymczasem podczas zajęć pt. „Jak to ze zbożem było” najmłodsi poznają proces  mielenie ziarna w żarnach, młócenia zboża cepami oraz odwiewania ziarna.


Nie zabraknie również  przejażdżek konnych bryczką i w siodle, ogniska oraz wielu innych atrakcji.

 

"Miodobranie w skansenie" odbędzie się 5 lipca.

 

Zobacz też:

Miodobranie 2014Świeca z węzy

Jaki miód jest dobry

Jaki miód wybrać

Ginące zawody\pszczelarstwo


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263