wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-09-21 Jaki miód jest dobry

Koń był w gospodarstwie najważniejszym zwierzęciem, ale właśnie małej pszczole poświęcono w literaturze najwięcej uwagi – opowiada pszczelarz Jerzy Garczarczyk. Powodem bogactwa tych wydawnictw jest oczywiście miód.

 

Fot. Archiwum własne

1. Różne barwy miodów

2. Słomiany, figuralny ul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O walorach miodu i tajnikach hodowli pszczół dowiedzieliśmy się od niego podczas warsztatów pszczelarskich, zorganizowanych przez skansen w Maurzycach z okazji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Jerzy Garczarczyk mówił nam, m.in. co oznacza dobry miód. Musi być on dojrzały. Procent wody ma nie być większy niż 18 proc., dla przykładu czyli tyle ile wody ma w sobie ziarno. By otrzymać taki miód odwirowuje się go dopiero wtedy, gdy pszczoły zasklepią plaster, odparują wodę i poszyją go woskiem.

 

Fot. Archiwum własne

1. Pasieka w skansenie w Maurzycach

2. Tyle pszczół musi być na plastrze miodu, co pokazują przedstawione na zdjęciu grafiki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Miód trzeba kupować od pszczelarzy, którzy dbają o higienę swojej pasieki. Ule nie powinny stać w odległości mniejszej niż 5 km od drogi publicznej, także przy żadnych zakładach przemysłowych, bo wtedy miód nie tylko jest skażony, ale wręcz groźny dla zdrowia. Także czystość w ulu musi być zachowana, by miód zachowywał właściwości lecznicze. Najlepiej kupować go w pasiece, o której wiemy, że zachowuje te standardy.


Mało kto wie, że miód ma ogromne wartości energetyczne. 1 kg miodu ma tyle kalorii co 5,5 kg szynki. Ale się od niego nie tyje. Zaleca się więc osobom ciężko pracującym, czy też sportowcom spożywanie dziennie 2-3 łyżek miodu.


Dla dzieci najlepszy jest miód akacjowy – generalnie im jaśniejszy, tym lepszy. Jeśli ktoś ma kłopoty z serem, zalecany jest miód rzepakowo-mniszkowy (mlecz).

 

O walorach miodu

 

 

 

Zobacz też:

Jaki miód wybrać http://wiano.eu/article/563

Miodobranie http://wiano.eu/article/562

Miodobranie 2012 http://wiano.eu/article/1755

Miodobranie http://wiano.eu/article/1107
Miodobranie http://wiano.eu/article/1126

Wosk pszczeli http://wiano.eu/article/1151

Jak zrobić świecę http://wiano.eu/article/1766

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263