wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-06-28 Miodobranie

Od lat pszczoły służą człowiekowi, a człowiek pszczołom. Pracy pszczelarza jeszcze do niedawna towarzyszyło wiele przesądów.

Nie wszyscy wiedzą, że dawniej należało powiadomić pszczoły o śmierci gospodarza, bo inaczej wszystkie umarłyby z żalu.

 

Fot. D. Krześniak

Po świeży miód każdy chętnie ustawi się w kolejce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obawiano się bardzo osób posiadających „uroczne oczy”. Mogły one zauroczyć pszczoły i doprowadzić do ich śmierci. Dlatego wszystkie prace w pasiece starano się wykonywać samodzielnie bez cudzej pomocy.

 

Wierzono także, że jeśli rój uciekł z pasieki, to uciekało także szczęście. Zaś pszczelarz, który zdobył taki rój dostawał cudze szczęście.

 

Miód do dziś jest synonimem słodyczy i zdrowia . Mimo to niewielu z nas zna techniki jego podbierania. W pierwszą niedzielę lipca (3 lipca) Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przybliży tę ważną dziedzinę gospodarki jaką jest pszczelarstwo.

 

Fot. D. Krześniak

Rozlewanie miodu

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Święto Miodobrania w skansenie nawiązuje do tradycji pszczelarskich na Mazowszu. Popularyzuje lecznicze właściwości miodu oraz prezentuje pracę pszczelarza. Sierpecki skansen zmieni się tego dnia w zakątek miodem płynący.

 

Jak co roku program imprezy „Miodobranie w skansenie” będzie bardzo bogaty.


Przybyli do skansenu goście odkryją lecznicze właściwości różnych gatunków miodu. Poznają techniki podbierania miodu z uli, odsklepiania wosku i odwirowywania miodu.

 

Fot. D. Krześniak

Podbieranie miodu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Będzie można przyjrzeć się urządzeniom służącym do podbierania i odwirowywania miodu, maskom ochronnym, podkurzaczom służącym do okurzania pszczół, czy też dowiedzieć się na czym polegało zakładanie węzy w ramkach i czemu węza służyła.

 

Fot. D. Krześniak

Odsklepianie wosku i odwirowywanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amatorzy miodu przypatrzą się rozmaitym rodzajom uli, np.  ulom kłodowym, skrzynkowym oraz ulom słomianym tzw. koszkom. 

 

Fot. Archiwum własne

1. Słomiane ule 2. Prasa do wosku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W trakcie tej barwnej imprezy folklorystycznej będzie można skosztować różnych gatunków miodu, między innymi z  wiejskim chlebem i świeżo ubitym w kierzance masłem.

 

Fot. D. Krześniak

Chleb ze świeżo zrobionym masłem i miodem

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Jak bywa na wsi w porze letniej – w zagrodach krzątać się będą gospodynie wykonujące swoje codzienne prace domowe. Turyści przekonają się na czym polegała praca tkaczki, szewca oraz plecionkarza, spod którego rąk wychodzą przepiękne kosze i ozdoby wykonane z wikliny.

 

Przed karczmą przy kole zasiądzie garncarz, a kowal pochylony nad ogniem w kuźni wykuje podkowę „na szczęście”.


W amfiteatrze amatorski Zespół Regionalny im. Władysława Reymonta z Lipiec Reymontowskich przedstawi widowisko „Wesele Boryny” oraz zaprezentuje „Wiązankę melodii i tańców łowickich”, a  Kapela na dwa smyczki i akordeon zaprosi na wspólną potańcówkę.

 
Na placu przy amfiteatrze przez cały dzień odbywać się będzie kiermasz wyrobów pszczelich i rękodzieła – to idealna okazja by zrobić zapas miodu na całą zimę a także zaopatrzyć się ręcznie wykonywane ozdoby, kosze, zabawki czy naczynia ceramiczne.


Tradycyjnie przy ognisku można będzie upiec kiełbaski, w karczmie skosztować regionalnych potraw, a podczas przejażdżki bryczką podziwiać panoramę skansenu.


Anita Gad - Turalska

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263