wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-07-23 Jak zrobić świecę

Jak zrobić świecę z wosku pszczelego można było podpatrzeć podczas Jarmarku Wdzydzkiego w skansenie we Wdzydzach Kiszewskich. To bardzo prosty sposób, który każdy może wykorzystać do samodzielnego wykonania świecy, i to nie tylko z wosku pszczelego, ale także z resztek wypalonych świec.

 

Fot. Archiwum własne

1. W foremce zastyga wosk

2. Następnie odziela się połówki foremki i wyjmuje zastygłą świecę

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pszczelarze wykorzystują wosk, który służy pszczołom do budowania plastrów w ulach, do wyrabiania świec. Prześcigają się przy tym w wymyślaniu wzorów, aby zachęcić klientów do ich kupowania. 

 

Takie palące się figuralne świece nie tylko oświetlają pomieszczenie, ale amortyzują też powietrze zapachem miodu. Mają też działanie lecznicze.


Aby zrobić taką świecę, najpierw trzeba przygotować sobie foremki lub je kupić. Składają się one z połówek, które po złożeniu tworzą kształt walca  z wyżłobionym w środku wzorem naszej świecy.

 

Fot. Archiwum własne

1. Sznureczek umiesza się w foremce, a drugi koniec przywiązuje do deseczki (rączki skrzyneczki)

2. Potem wlewa się wosk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zbijamy specjalną skrzyneczkę z kwadratową rączką, z której zwisać będzie sznurek – knot dla naszej świecy. Sznureczek ustawiamy po środku foremki, aby płomień potem palił się równo.

 

Do środka naszej foremki wlewamy rozgrzany wosk. Czekamy aż ostygnie, odcinamy sznurek na takiej wysokości, aby powstał knot.  Odchylamy foremki i wyjmujemy naszą figuralną świecę.

 

Fot. Archiwum własne

Wlewanie wosku do foremki

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Tą samą metodą możemy zrobić świecę ze zwykłego wosku. Roztapiamy resztki po spalonych świecach i wlewamy do naszej foremki.

 

 

Zobacz też:

Wosk pszczeli - lecznicze działanie http://wiano.eu/article/1151

Miodobranie http://wiano.eu/article/1126

Miodobranie http://wiano.eu/article/1107

Miodobranie - praca pszczelarza http://wiano.eu/article/562

Jaki miód wybrać http://wiano.eu/article/563


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263