wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-07-09 Miodobranie 2014

Pszczelarza i jego pszczoły łączy niezwykły język gestów, niezrozumiały dla innych ludzi. Ich relacje są oparte na szacunku i tajemniczym porozumieniu. Podczas imprezy „Miodobranie w skansenie” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu każdy miał szansę stać się częścią tego świata i posmakować fenomenu natury jakim jest miód.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na terenie ekspozycji uwagę zwiedzających przykuwały pokazy pszczelarskie z wykorzystaniem tradycyjnych, autentycznych narzędzi. Można było dowiedzieć się czym jest węza i po co się ją zakłada w ramkach, jak odsklepia się wosk z plastrów, a także jak odwirowuje i odsącza miód.

 

Pszczelarze opowiadali o produktach wytwarzanych przez te pracowite owady i ich znaczeniu dla człowieka. Zwracali także uwagę na zmiany zachodzące w środowisku, miedzy innymi pod wpływem stosowania oprysków i nawozów sztucznych, wywołujących choroby i ginięcie pszczół.

 

Turyści dowiedzieli się czym różni się kószka od ula kłodowego i ramkowego, oraz jak działają podkurzacz i wirówka do miodu. W jednej z zagród mieli też okazję przypatrzeć się mechanizmowi działania prasy do wosku.

 

Pokazom towarzyszyły degustacje świeżego miodu z wiejskim chlebem, i masłem. 

 

Przez cały dzień w skansenie dawało  się wyczuć słodkawy zapach, a także usłyszeć brzęczenie pszczół. Wielu  gości przybyłych na imprezę,  swe kroki skierowało najpierw na kiermasz miodu i  produktów tradycyjnych.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Stoiska z miodem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miodobranie to przede wszystkim święto pszczelarzy. Dlatego właśnie w ich intencji w kościele z Drążdżewa została odprawiona msza święta.

 
Specjalnie dla najmłodszych w wiejskiej izbie lekcyjnej odbywały się zajęcia wykonywania  świeczek z węzy, a uczestnicy warsztatów mogli  zabrać swe dzieła do domu.


Interesującą lekcję obyczajowości wsi mazowieckiej z przełomu XIX i XX wieku stanowiły towarzyszące każdej imprezie prezentacje codziennych zajęć gospodarskich: tkactwa, prania i maglowania bielizny, przędzenia wełny na kołowrotku, wirowania śmietany centryfugą, wycinania firanek z papieru czy powroźnictwa.

 

Przy chałupach pracowali rzemieślnicy ludowi, bez których ludność wiejska obyć się nie mogła – stolarz, plecionkarz, szewc i kowal. Układająca wiązki roślin leczniczych zielarka dzieliła się swą wiedzą o ich właściwościach oraz metodach zbierania i przechowywania.

 

Niezmiennie uśmiech na twarzach spacerowiczów wywoływały zwierzęta, a szczególnie te najmłodsze, które przyszły na świat w ostatnich dniach.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Powitanie z kózką i krówką

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się przejażdżki bryczką i w siodle. Przy karczmie skoczne melodie wykonywała wiejska kapela ludowa, zachęcając publiczność do wspólnej zabawy.

 

Kulminacją pokazów były koncerty w amfiteatrze. Ludowy Zespół Artystycznego KASZTELANKA zaprezentował barwne stroje oraz tańce Łowicza, Kaszub i po raz pierwszy Rzeszowszczyzny. Szczególny aplauz wywołał „Krakowiaczek” w wykonaniu najmłodszych członków Zespołu.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Występy najmłodszych

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

W pierwszą niedzielę sierpnia rozpoczną się  „Żniwa w skansenie”. Pokazy prac żniwnych i zajęć gospodarskich, koncerty folklorystyczne nawiązujące do obrzędowości dożynkowej, kiermasz pieczywa i produktów regionalnych to tylko niektóre spośród atrakcji, które będą czekać na zwiedzających.


Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Imprezy w Sierpcu

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl