wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-05-13 Ludowe zabawki

W dawny świat zabawek przenosi nas wystawa, zorganizowana przez muzeum rolnictwa w Szreniawie. Możemy zobaczyć prymitywne, przysłowiowe, dwa patyki, jak też popularne niegdyś zabawki jarmarczne, drewniane koniki i przedmioty znane z czasów PRL-u.

 

Fot. Archiwum muzeum

Koniki bujane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwłaszcza ta ostatnia grupa zabawek, pochodzących z okresu powojennego do lat 1980., jest ważnym punktem wystawy, gdyż odnosi się do dzieciństwa pokolenia obecnie wychowującego dzieci.

 

Jakie wywołają emocje, skojarzenia? Wędrując tak po wystawie, może przyjdzie ochota, by podzielić się wspomnieniami z własnymi dziećmi i zachęcić je do wspólnej zabawy.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Kółko na kiju 2. Klepak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do ulubionych zabawek ludowych należały: koniki drewniane, wózki drewniane, klepaki, ptaszki, gwizdki, wiatraczki i szmaciane lalki.  

 

Choć były to prymitywne przedmioty, to patrzymy na nie dzisiaj z wielkim sentymentem.

 

Fot. Arciwum muzeum

Zabawki kupowano na jarmarkach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa została tak pomyślana, by zainteresować współczesną młodzież i dzieci. Tradycyjne sposoby zabawy zaaranżowano z wykorzystaniem nowoczesnych środków przekazu i multimediów. Każdy zwiedzający będzie mógł aktywnie uczestniczyć w wystawie, tworząc własne gałgankowe lalki, rysując zabawki, grając w dawne gry itp.

 

Fot. Archiwum muzeum

Zabawkarz - człowiek trudniący się wyrobem zabawek

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Eksponaty, które są prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Kreatywnego Muzeum Zabawek Epoki PRL-u oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

 

Wystawa czasowa „Jak kręcą nas zabawki” potrwa do 7 sierpnia.

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263