wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-09-10 Dworek w Sierpcu

Będąc w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu , zawsze wpadam do dworku szlacheckiego. Lubię zajrzeć do czasów minionych. Przyjrzeć się przepięknym przedmiotom, które - jak teleportujący most -  przenoszą nas w życie dziewiętnastowiecznej szlacheckiej rodziny.

 

Fot. Archiwum własne

Domek w Sierpcu - front i tył budynku

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystko wygląda tam tak, jakby domownicy na chwilę wybiegli do ogrodu. Ktoś położył tacę z podwieczorkiem na stoliku, odłożył  na chwilę tamborek do haftowania na fotelu, otworzył książkę na stoliku – pomocniku, przewiesił szal przez ramię fotela.

 

Fot. Archiwum własne

1. Simmlerowski wypoczynek 2. Tamborek na fotelu, obok lampa na stoliku, w dali sypialnia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dźwięki wydobywane z fortepianu przez  uczące się dzieci pomagają nam pobudzić wyobraźnię – tak dawniej spędzano czas w saloniku. 

   

Warto zwrócić uwagę na przepiękny simmlerowski wypoczynek w salonie: fotele, krzesła, kanapę wyściełane gobelinową tkaniną, na ręcznie malowane, porcelanowe przedmioty,  XIX- wieczne pejzaże olejne. 

 

Nad fortepianem wisi dużych rozmiarów fotografia mężczyzny.

 

Fot. Archiwum własne

1. Portrety na ścianie 2. Wejście do jadalni


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W niszy pieca, nad kominkiem, znajduje się kosztowny porcelanowy bibelot – pochodzące z Pasawy sielankowe przedstawienie damy i zalotnika.

 

Fot. Archiwum własne

Piec - w niszy porcelanowa dama i zalotnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dla mnie ciekawy jest także rozkład pomieszczeń – często spotykany we dworach. Z przestronnej, pięknej sieni wchodzi się wprost do salonu, drzwi po lewej stronie prowadzą poprzez korytarz do kuchni, natomiast po prawej stronie – znajduje się gabinet, a za nim kancelaria.

 

Za kuchnią po lewej stronie salonu umieszczona jest jadalnia, po prawej – sypialnia.  

 

Dorota Skrobisz - wydawca portalu

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263