wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-07-27 Kwiaty z bibuły

Jak zrobić z bibuły krokusa – podejrzeliśmy w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich. Dawniej najczęściej i najchętniej wykonywanym kwiatem z bibuły była róża. Ale z czasem bibułkarki wiejskie zaczęły preferować także inne gatunki, jak np. lilie, maki, astry.

 

Fot. Archiwum własne

1. Krokus

2. Kwiaty z bibuły ustawione w wazonie na skrzyni wiannej kaszubskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zaczęły podpatrywać naturę, szukając w niej inspiracji dla swoich dzieł. Tak postępują też obecne bibułkarki. Idą do ogrodu i „rozkładają” kwiatek na czynniki pierwsze.

 

Krokusa było bardzo łatwo wykonać z bibuły.  Ma cztery lub pięć płatków, w środku pręciki i oczywiście łodyszkę. Niektóre krokusy mają jeszcze listki.

 

Fot. Archiwum własne

Róże z bibuły

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Twórczyni, która prowadziła zajęcia w skansenie we Wdzydach Kiszewskich, zachęcała  dzieci do wykonania krokusa z bibuły. Jest to bowiem prosty kwiatek i zrobi je każde dziecko.


Najpierw trzeba wyciąć cztery grubsze paski, potem skręcamy je w połowie jak papierek od cukierka, składamy na pół i na dole zwijamy  końce, formujemy płatek. Ma być on nieco wybrzuszony, tak jak  listek krokusa.


Kiedy już mamy wszystkie płatki, musimy wykonać jeszcze pręciki. Skręcamy z bibuły cienki sznureczek, potem owijamy go wokół czterech palców i rozcinamy powstałe kółeczko. Jeden z pręcików pozostawiamy nieco dłuższy.


Naokoło pręcików umieszczamy płatki i na dole nasz kwiatek okręcamy cienkim drucikiem.  Będzie on naszą łodyszką. Ucinamy drucik tak, by zachować długość krokusa. Następnie okręcamy drucik zieloną bibułą.  Wcześniej można jeszcze przymocować  dwa listki.


W ten oto sposób możemy wykonać bukiet krokusów w różnych kolorach: białe, żółte, fioletowe.


Najlepiej kwiatów z bibuły nie wystawiać na słońce, bo spłowieją. Raczej należy im szukać ciemniejszych kątów w naszym mieszkaniu.

 

 

Zobacz też:

Kwiaty z bibuły (zalipiańskie) http://wiano.eu/article/1109

Kwiaty z bibuły (róża) http://wiano.eu/article/1041

Kwiaty z bibuły http://wiano.eu/article/522

Wianki i pająki http://wiano.eu/article/1228

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263