wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-10-16 Matczyna Piosenka

Kto chce posłuchać pięknych, współgrających wielobarwnych głosów warto by wybrał się na koncert do Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Swoje umiejętności zaprezentuje rodzinny zespół Matczyna Piosenka z białoruskiej wsi Taniewicze. Występ odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 17.00 w Sali widowiskowej.  

 

Fot. Archiwum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Białoruska wieś Taniewicze, leżąca w pięknym zakątku rejonu szczuczyńskiego, niedaleko granicy z Litwą, od lat ukryta jest przed światem w gąszczu otaczającego ją lasu. Właśnie tu, w położonej z dala od wielkich miast i ruchliwych szlaków miejscowości, ukształtował się niepowtarzalny styl śpiewu.

 

Po ciężkiej pracy w polu od niepamiętnych czasów, w każdym domu znajdowano czas na muzykę. Wieś dochowała się całych rodzin muzykantów i śpiewaków. Niektórzy z nich wystąpią w Muzeum.


Wizytówką zespołu Matczyna piosenka są pieśni weselne, najlepiej przechowane w pamięci  śpiewaków dzięki ich doniosłej roli w obrzędzie.

 

Oprócz nich, w rodzinnej wsi  wykonawców do dziś śpiewa się pieśni wielkopostne i wielkanocne. W szerokim repertuarze grupy przenikają się wątki religijne i świeckie, obrzędowe i liryczne.

 

Obok  wiosennych kolęd życzących, których tradycja sięga poprzednich stuleci, taniewiczanie chętnie sięgają także po piosenki przygodne, zwane przez nich samych „szorstkimi romansami”. 

 

Zespół rozpoczął swoje działanie na początku lat 90 z inicjatywy Związku Polaków na Białorusi. Od 20 lat koncertuje na Białorusi i w Polsce przyciągając szerokie grono publiczności dzięki swej niezwykłej energii i naturalności.

 

Piękne autentyczne głosy o wyrazistej indywidualnej barwie współgrają w wielogłosowych harmoniach tak w czasie rodzinnych spotkań, jak i na scenach przeglądów i festiwali folklorystycznych.

 

Małą próbkę umiejętności śpiewaków i śpiewaczek z Taniewicz jest nagrana w ubiegłym roku płyta, którą będzie można nabyć podczas koncertu.

 

Twórczość zespołu Matczyna piosenka jest dowodem na to, że pieśń jest nadal tym, co podtrzymuje wspólnotę rodzinną i społeczną, konsoliduje społeczności lokalne wokół wspólnych tradycji.

 

W czasach alienacji, powszechnej anonimowości, wirtualności relacji międzyludzkich ożywiają tożsamość kulturową umacniając więź z miejscem urodzenia a także wspólnym kulturowym dziedzictwem Kresów.


Koncert zorganizowany we współpracy z Oddziałem Kujawsko-Pomorskim Stowarzyszenia Wspólnota Polska jest imprezą towarzyszącą II edycji interdyscyplinarnej międzynarodowej konferencji naukowej pt. Polskie Kresy Wschodnie i ludzie stamtąd zorganizowanej przez Koło Naukowe Miłośników Ziem Kresowych UMK.

 

Marta Domachowska

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263