wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-12-04 Książka dla dzieci

„Wokabularz – elementarz językowy”, a właściwie słownik  przybliża dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wiedzę o języku polskim. Zapoznaje dzieci z kilkunastoma, wybranymi słowami, które coraz rzadziej występują w codziennym życiu. Takimi, które zostały zastąpione współczesnymi odpowiednikami lub są już zupełnie zapomniane.

 

Fot. Archiwum wydawcy

Okładka książki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Wokabularz” ma rozbudzać ich zainteresowanie historią, aktualnymi dialektami i  gwarami. Zachęcać małych czytelników do używania tych nieco archaicznych wyrazów, a także samodzielnych poszukiwań językowych.


Książka została wydana przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna.

 

 

***************

 

A oto fragment opowieści:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

**************

 

Książka jest potrójnym debiutem – jest pierwszym wydawnictwem dla dzieci opublikowanym przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna oraz pierwszą tego rodzaju publikacją dla autorki tekstu Magdaleny Skrzeczkowskiej oraz ilustratorki Karoliny Kotowskiej.

 

"Wokabularz" jest publikacją bezpłatną, dystrybuowaną głównie w wybranych przedszkolach na Mazowszu.

 

Data premiery: 9 grudnia 2012 r.

 


 
Magdalena Skrzeczkowska - studentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie.

 

Autorka bajek, programów zajęć dla dzieci,  pomocy edukacyjnych i zabawek, ilustratorka. Współzałożycielka i koordynatorka centrum inicjatyw twórczych dla dzieci i młodzieży Pracownia na strychu (2005-2006).

 

Przez dwa lata realizowała własny program interdyscyplinarnych spotkań twórczych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

 

W latach 2006-2007 publikowała na łamach miesięcznika Rodzice.

 

Konsultantka merytoryczna, redaktorka i ilustratorka internetowego portalu dla dzieci zrealizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kula.gov.pl (2009-2010).

 

 

 


Karolina Kotowska - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierunek – grafika, specjalizacja – projektowanie książki.

 

Studiowała grafikę na ASP również w Łodzi i w Krakowie. Obecnie studiuje wzornictwo w School of Form w Poznaniu. Zajmuje się projektowaniem graficznym, głównie plakatów, książek i innych druków oraz ilustracją.

 

Laureatka kilku konkursów (m.in. Międzynarodowego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu; międzynarodowego konkursu dla młodych grafików organizowanego przez firmę Adobe;  ogólnopolskiego konkursu Muzeum Plakatu w Wilanowie promującego bezpieczeństwo na drodze; ogólnopolskiego konkursu „Książka dobrze zaprojektowana” w Katowicach; fotograficznego organizowanego przez Teatr Nowy w Warszawie).

 

Na ostatnim Międzynarodowym Biennale Plakatu w Wilanowie można było zobaczyć jej pracę. Projektowała m.in dla: Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Centrum Komunikacji Społecznej m.st Warszawy, Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna, Polskiej Akcji Humanitarnej, Czarodziejskiej Kury, Wydawnictwa Krytyki Politycznej, Magazynu Piana, Zwykłego Życia, Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, kina LAB w Warszawie, Pracowni Duży Pokój, zespołu Hellow Dog, Fundacji Nowoczesna Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, kilku warszawskich kawiarni i wielu innych.


Ostatnio robiła ilustracje (jako jedna z 25 autorów zaproszonych do projektu) do "Ilustrowanego elementarza dizajnu" wydanego przez Wytwórnię.

 

 

 


Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego to organizacja pozarządowa skupiająca przede wszystkim etnografów i antropologów kultury. 

 

Powstało w 2006 roku w Warszawie z inicjatywy studentów i absolwentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Obszarem naszych zainteresowań jest zarówno tradycyjna kultura ludowa, jak i współczesność np. procesy emancypacyjne,  czy problemy grup mniejszościowych.

 

Do celów Stowarzyszenia należą m.in. budowanie postaw otwartości i tolerancji, rozumienia własnej kultury, przełamywania stereotypów, umiejętności odczytywania kodów kulturowych i posługiwania się nimi, wspieranie i pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, czy promocja etnologii jako nauki. 

 

Pracownia Etnograficzna realizuje projekty badawcze, dokumentacyjne, edukacyjne i popularyzatorskie. Razem z trzema innymi organizacjami współtworzymy otwarte miejsce na kulturę w Warszawie - Pracownię Duży Pokój.


www.etnograficzna.pl
www.duzypokoj.org
 
Projekt Wokabularz - elementarz językowy, realizowany przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”, który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263