wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-07-31 Muzyczna podróż

Muzeum Etnograficzne w Toruniu chce zabrać mieszkańców i gości w „Muzyczną podróż”. Pod takim tytułem odbędzie się 2 sierpnia o godz. 18.00 w amfiteatrze koncert zespołów folklorystycznych. Zaprezentują się goście z Turcji i Białorusi, a także polonia z Detroit w USA.


Na scenie będą przewijać się Kolory Anatolii z Turcji, Zespół wokalno-choreograficzny Perepolochka z Białorusi oraz Zespół Pieśni i Tańca Polanie z USA.

 

Fot. Archiwum "Kolory Anatolii" z Turcji

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Głównym celem działalności zespołów folklorystycznych, które wystąpią w Amfiteatrze jest zachowanie od zapomnienia i promowanie wartości ludowych tradycji muzycznych i tanecznych.

 

Członkami zespołów są uczniowie, studenci, przedstawiciele różnych profesji, a wreszcie również seniorzy. Różnią się zatem i pod względami wykształcenia, zawodowymi i pokoleniowymi, ale łączy ich wspólna pasja – zamiłowanie do folkloru.

 

Fot. Archiwum Zespołu Pieśni i Tańca Polanie z USA

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak pokazują żywiołowe reakcje publiczności koncertów w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, szczególny wymiar mają zawsze wizyty zespołów polonijnych, których działalność umożliwia młodzieży szkolnej, studentom i dorosłym  kontynuację nauki polskiego tańca ludowego i rodzimych tradycji.

 

Występowi każdej grupy towarzyszy prezentacja barwnych strojów charakterystycznych dla regionów, z których pochodzą tańce i pieśni będące kanwą koncertu.

 

Wszystkie zaproszone grupy mogą poszczycić się bogatymi tradycjami, są laureatami wielu festiwali i przeglądów w swoich krajach i na całym świecie.

 

Marta Domachowska 

 

Zobacz też:

Muzyczna podróż 2012

Folklor turecki

Polskie tańce ludowe

Pieśni białoruskie

Folklor irlandzki

Folklor czeski

Zespół Chudesiya

 

 


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl