Pobierz MP3
- Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Partnerzy
Kontakt
2014-12-19 Dziadońcyne granie
– Żeby w tamtych czasach baba muzykowała, było wprost nie do uwierzenia – wspominał Dziadońkę Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury. Wieczornica „Dziadońcyne granie” miała charakter wspomnień o wielkiej i utalentowanej bukowiańskiej skrzypaczce Bronisławie Dziadoń-Koniecznej.
W Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej licznie zgromadziła się rodzina „Krzesnomatki” oraz ludzie, którzy mieli zaszczyt ją poznać osobiście, jak i Ci, którym bliska sercu jest góralska muzyka.
Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojecich Kubina
Dziadońka towarzyszyła im w czasie przesłuchań
Była to niepowtarzalna okazja, aby o babci, jako bardzo ciepłej i charakternej kobiecie opowiedział jej wnuk Stanisław Hodorowicz.
Mistrzynię wspominali również jej uczniowie: Stanisława Galica-Górkiewicz, Eugeniusz Wilczek i Józef Koszarek. Aleksandra Szurmiak-Bogucka przypomniała o konkursowych występach prymistki, zaś Krzysztof Trebunia–Tutka przywołał historie opowiedziane mu przez ojca Władysława.
Tego wieczoru, dzięki uprzejmości Rodziny Hodorowiczów, można było zobaczyć słynne wiedeńskie skrzypce, dar hrabiego Zamoyskiego dla Bronisławy. Skrzypce, owiane legendą, o których do tej pory każdy tylko słyszał, a po 46 latach zabrzmiały ponownie w rękach ujka Giynka i pani Stasi Górkiewicz.
Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina
1. Skrzypce wiedeńskie podarowane Dziadońce
2. Nagroda honorowa: „Dziadońcyne smycki”
Bronisława Dziadoń wyrosła sławą poza Bukowinę, a nawet poza Podhale. Miała swoje ulubione nuty, np. marsze weselne, sabałówki, nuty wierchowe. Dziadońka wprowadziła tzw. ozdobny sekund.
Spotkania, które odbyły się już po raz dziewiąty, nie mają charakteru konkursu, jednak powołana Komisja Artystyczna, przyznaje nagrodę honorową: „Dziadońcyn smycek”.
Celem spotkań jest propagowanie muzyki podhalańskiej, a w szczególności tradycji muzycznej słynnej muzykantki z Bukowiny Tatrzańskiej Bronisławy Dziadoń - Koniecznej.
To właśnie od jej nazwiska pochodzi nazwa wydarzenia. Spotkania mają na celu zachowanie charakterystycznego stylu muzyki podhalańskiej. Są też okazją do wymiany doświadczeń na temat tradycyjnej i współczesnej muzyki góralskiej i prezentacji zapominanych nut góralskich.
Z okazji 120. rocznicy Dziadońki, Agnieszka Konieczna–Kuk podarowała Domu Ludowemu oraz całej bukowiańskiej społeczności, piękną płaskorzeźbę z wizerunkiem skrzypaczki i wyrytym wierszem swojego autorstwa.
Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina
1. Płaskorzeźba z wizerunkiem słynnej skrzypaczki Dziadońki
2. Gęśliki
Obchody tejże rocznicy były okazją do wydania przez Dom Ludowy płyty CD z archiwalnymi nagraniami Bronisławy. Płyta ta jest niezwykłą pamiątką, inspiracją dla młodego pokolenia, jednak przede wszystkim stanowi nieoceniony dokument muzyki podhalańskiej tamtego okresu.
Podczas inauguracji IX Spotkań Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne granie” zostały zaprezentowane złóbcoki (gęśliki podhalańskie) wykonane przez uczestników warsztatów, realizowanych dzięki współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.
Prezentacji tej dokonał artysta lutnik Andrzej Czernik Gracka wraz z uczniami: Maciejem Ludwiczakiem, Marcinem Michalikiem i Bartłomiejem Mrowcą.
Wojciech Kubina
Zobacz też:
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )