wiano.eu
YouTubeFacebook

2020-08-08 Matki BoskiejZielnej

Święto Matki Boskiej Zielnej należy do cyklu obrzędów letnich. Jest jednym z ważniejszych świąt maryjnych w polskiej kulturze ludowej. Wiąże się z rytmem prac rolniczych i zakończeniem żniw.

 

Fot. Archiwum własne

 

Bukiety zielne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Łowickiem było to bardzo radośnie celebrowane święto, często łączone z obrzędowością dożynkową. W wierzeniach ludowych miało charakter obrzędu przejścia, sygnalizowało zmianę w stosunkach człowieka z przyrodą, prawo do szerszego korzystania z płodów i środowiska naturalnego.

 

Tego dnia zanoszono do kościoła wiązanki ze zbóż, warzyw, owoców i ziół do poświęcenia. Wierzono, że poświęcone rośliny miały moc nadprzyrodzoną, w związku z czym były chętnie wykorzystywane przy licznych praktykach. Ziarno z poświęconych kłosów zapewniało dobry urodzaj i dostatek, zioła stosowano w celach leczniczych i ochronnych dla ludzi i zwierząt.

 

Aby przybliżyć tradycje tego świętowania w skansenie w Maurzycach serdecznie odbędzie się Święto Matki Boskiej Zielnej w sobotę 15 sierpnia 2020 r.  godz. 11.00 – 17.30.

 

Odwiedzający tego dnia skansen będą mogli poznać tradycje i obyczaje związane ze świętem, wykonać własną wiązankę, tzw. „zielko” i poświęcić ją podczas tradycyjnego nabożeństwa, które będzie celebrowane w kościele z Wysokienic.

 

Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania ziół oraz płodów rolnych. Będą mogli poznać tradycje kulinarne regionu poprzez degustację potraw przygotowanych przez KGW. 

 

Uczestnicy wydarzenia usłyszą pieśni obrzędowe związane z czasem żniw i dożynek w wykonaniu zespołów ludowych. Dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach i konkursach.

 

Odwiedzający w tym dniu skansen będą mieli okazję poznania zgromadzonych w nim zabytków oraz będą uczestniczyć w otwarciu nowej ekspozycji wnętrz w budynku plebanii z Pszczonowa.

 

Radosnym podsumowaniem wydarzenia będzie potańcówka przy akompaniamencie kapeli ludowej.

 

Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny.

 

Zobacz też:

Bukiety zielne

Bukiety zielne

Bukiety z ziół

http://wiano.eu/zwyczaje-i-obrzedy/obrzedowe

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263