wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-03-09 Kościół dla skansenu

Drewniany kościółek z XVIII wieku w Bogutach Pianki, wraz z dzwonnicą i drewnianą wikarówką trafi do muzeum wsi w Ciechanowcu. Jest nieczynny od 1997 r.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- W naszych planach muzealnych nie mieliśmy dotąd obiektu sakralnego. Ten kościół w Bogutach jest zabytkiem i doskonale nadaje się na muzealny eksponat - mówi Anna Wiśniewska, wicedyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. - Kilka dni temu rozpoczęliśmy demontaż. Świątynia stanie na terenie muzeum najpóźniej do końca września.

 

W Ciechanowcu jest już drewniana wikarówka z Kuleszy Kościelnych, która w ostatecznej formie ma stanąć przy kościele. W niej zaś znajdą się dwie stałe ekspozycje. Połowę zajmie rekonstrukcja plebani, w jakiej żył ksiądz Krzysztof Kluk, wybitny przyrodnik i patron muzeum wsi. W drugiej części budynku powstanie muzeum geologiczne, również ściśle związane z badaniami ks. Kluka.

 

Sam kościół, charakterystyczny dla drewnianej architektury północnego Podlasia, zostanie w skansenie nie tylko odbudowany, ale również na nowo wyposażony.

 

- Obrazy zostały wykorzystane w nowym kościele, tak samo ołtarze, więc musimy je odtworzyć - mówi Wiśniewska. - Na wyposażeniu budynku zostały np. chrzcielnica, ambona, ławki czy konfesjonał.

Skansen nie planuje wyświęcać kościoła po przeniesieniu, będzie on pełnił wyłącznie funkcje muzealne.

 

W sumie muzeum rolnictwa na przenosiny kościoła, dzwonnicy i wikarówki otrzymało 3 mln zł. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. W utworzonym w latach 60. ub. stulecia skansenie już jest około 40 zabytkowych obiektów drewnianych i ponad 25 tysięcy innych eksponatów, głównie związanych z rolnictwem.

 

Parafia pw. Wszystkich Świętych została erygowana w 1772 r. Kościół parafialny drewniany pw. Wszystkich Świętych powstał przez przebudowanie w 1774 r. dawnej kapliczki i następnie powiększony w 1820 r. Po spaleniu się kościoła w 1864 r. Stanisław i Marianna Łazowscy, właściciele dóbr Boguty Pianki, wybudowali w 1865 r. kościół drewniany. W tymże roku został on pobłogosławiony. W latach 1991-1994 r. staraniem ks. prob. H. Stawiereja został wybudowany kościół murowany, pobłogosławiony 21 września 1997 r. przez biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka. /Gazeta Wyborcza Białystok/

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263