wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-09-18 Wycinanki w Łowiczu

Ponad 350 wycinanek chińskich, polskich i żydowskich będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum w Łowiczu (Stary Rynek 5/7), a także wziąć udział w warsztatach wycinanki.

 

Prace pochodzą ze zbiorów Antoniego Śledziewskiego  z Warszawy,  Magdaleny Nowackiej-Jannotty z Tucson w USA, prof. Olgi Goldberg-Mulkiewicz z Jerozolimy, współczesnych twórców z Izraela oraz Marty Gołąb z Krakowa i Moniki Krajewskiej z Warszawy, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oraz Muzeum w Łowiczu. 


Wystawa „Wycinanka chińska, polska, żydowska. Sztuka umierająca – sztuka żywa”  potrwa od 20 czerwca do 19 września 2010 r.


Wykonywanie papierowych wycinanek znane było w różnych kręgach kulturowych, często odległych od siebie w przestrzeni i czasie. Jest to forma sztuki bardzo ulotna, ze względu na tworzywo (pergamin, papier, bibułę), z którego wycinanki były i są wykonywane. Istnieją nieliczne materiały źródłowe, na podstawie których można prześledzić i udokumentować moment pojawienia się wycinanek i kierunki ich rozwoju.


Wystawa w łowickim muzeum prezentuje wycinanki chińskie, o których najstarsze wzmianki pochodzą z epoki Tang (618-907), żydowskie znane od stuleci wielu grupom żydowskiej diaspory i wykonywane według najstarszego, pisanego źródła już w XIV w., oraz polskie, z różnych regionów etnograficznych, których najbujniejszy rozkwit przypada na wiek XIX i początek wieku XX.

 

Fot. Archiwum wystawy

 

Chin Lien - wycinanka o tematyce społecznej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Helena Rzesna - Gwiozda Łowicz 2009 własność Muzeum w Łowiczu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakov Neman - Arka Noego Haifa Izrael 2 poł. XX w.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzięki zgromadzonym eksponatom wystawa daje niepowtarzalną okazję do porównania inspiracji, technik czy środków artystycznego wyrazu, którymi kierowali się twórcy wycinanek w różnych miejscach w Europie i na świecie.

 

Ukazuje fenomen tworzenia, z dostępnego materiału, dzieła sztuki służącego do dekoracji, niosącego ze sobą wielowątkowe treści, opowiadającego o kulturze, w której osadzony był jego twórca.

 

Wreszcie, dzięki prezentacji wycinanek z różnych okresów historycznych, od XVIII do XXI w., mamy możliwość prześledzenia zmian, jakie dokonywały się w tej interesującej dziedzinie twórczości, którą zajmowali i zajmują się najczęściej ludzie, bez artystycznych szkół, a czasami także wykształceni artyści.

 

Wycinanki dzięki swojemu głębokiemu osadzeniu w lokalnej kulturze, walorom estetycznym, symbolicznym czy wreszcie użytkowym oraz zainteresowaniu, jakie okazywali im ich twórcy i odbiorcy, wreszcie kolekcjonerzy, muzea, środowiska artystyczne i naukowe, mogły przetrwać i pozostać wciąż sztuką żywą, o czym możemy się przekonać oglądając wystawę w Muzeum w Łowiczu.

 

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 20 czerwca o godz. 16.00.

 

 

Wernisażowi wystawy będą towarzyszyć warsztaty wycinanki żydowskiej (dla dorosłych i starszej młodzieży). Zajęcia poprowadzi Monika Krajewska z Warszawy – artystka od ok. 30 lat zajmująca się sztuką żydowską, autorka albumów fotograficznych „Czas kamieni” (1982) i „A Tribe of Stones” (1994), wykonującą wycinanki żydowskie oparte zarówno na tradycyjnej formie jak i będące efektem jej własnych poszukiwań artystycznych.

 

Osoby, które chcą wziąć udział w warsztatach, mogą się zgłaszać pod numerem tel. 46 837 39 28 wew. 36 lub 35 oraz 46 837 36 63 (Dział Merytoryczny Muzeum w Łowiczu). Jednakże ilość miejsc jest ograniczona.


Wystawa odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego. Organizatorami są: Muzeum w Łowiczu, Fundacja Wspierania Twórczości Ludowej  w Warszawie, zaś współorganizatorami:  Urząd Miejski w Łowiczu, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie.


Komisarzem wystawy jest Magdalena Bartosiewicz. Scenariusz i dobór materiału ekspozycyjnego wykonał Antoni Śledziewski.

Patronat medialny objęli: Radio Victoria, Nowy Łowiczanin, portal wiano.eu. Sponsorem imprezy jest Drukarnia „Sztuka Łowicka”

MIEJSCE NA REKLAMĘ
Artykuły polecane
Najczęściej czytane
do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263