wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-01-12 Gwiazda kolędnicza

W okolicach Bielska Podlaskiego i Hajnówki  nadal żywa jest tradycja kolędowania z gwiazdą w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.

 

Tereny te - obok nielicznych katolików -  zamieszkuje ludność wyznająca prawosławie. Choć u  katolików popularniejsze jest kolędowanie z szopką, tutaj zwyczaj chodzenia z gwiazdą - symbolizującą Gwiazdę Betlejemską - praktykowany jest zarówno przez katolików jak i prawosławnych. 


Aby tradycja ta nie zanikła, Muzeum Rolnictwa im. Ks. Kluka w Ciechanowcu  zorganizowało, jak co roku, konkurs na gwiazdę kolędniczą symbolizującą Gwiazdę Betlejemską. 

 

Fot. Archiwum muzeum

Gwiazda kolędnicza - I nagroda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Juri oceniło m.in. sposób zdobienia i podświetlenia gwiazd (pełnią one funkcję lampionu), a także nawiązanie do lokalnej tradycji kolędniczej - prawosławnej i katolickiej. 

 

Prawosławne gwiazdy są podwójne i zdobione wycinankami, a katolickie pojedyncze, z kolorowymi papierowymi zdobieniami, rzadziej z wycinankami.

 

Gwiazdy były wykonane na konstrukcji drewnianej. Ważna była ilość ramion - im więcej ich było, tym ładniejsza gwiazda. Na końcach umieszczano kolorowe frędzle. Główną część gwiazdy stanowiło tzw. lico, na którym umieszczano wycinankę, a później także święty obrazek.


 

Grupy kolędnicze współzawodniczyły ze sobą o najładniejszą gwiazdę, dlatego też były robione one w tajemnicy, a swoją premierę miały w pierwszy dzień świąt.

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263