wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-04-13 Proste dania z kasz

Proponujemy wam dwa proste i tanie dania z kaszy Ciszkę i Kluskę z krup. Dawniej na wsiach kasze - po mące - były podstawowym składnikiem przyrządzanych potraw. Gospodarze sami wyrabiali kasze ze zbóż.

 

Fot. Stępa - podobna do moździerza. Do naczynia z wydrężonego pnia wsypywano ziarno i rozkruszano je na grubsze lub drobniejsze cząsteczki za pomocą stępora (podnoszono go rękoma i uderzano w ziarno)  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wytworzyły się nawet ośrodki kaszarskie, skupiające całe rodziny trudniące się tym zajęciem. Mężczyźni wyrabiali  kasze i sprzedawali je, kobiety zaś wypiekały i sprzedawały na jarmarkach lub chodząc po domach placki z kaszy.

 

Ciszka


Składniki:


  kasza gryczana
  ziemniaki
  cebula
  słonina
  przyprawy (sól, pieprz, majeranek)


Wykonanie:


Kaszę ugotować na sypko. Dodać do niej surowe, tarte ziemniaki i tartą cebulę, doprawić do smaku.

 

Masę wymieszać i napełnić nią płócienne woreczki o średnicy 10 cm, końce zawiązać. Woreczki włożyć do wrzącej, osolonej wody i gotować ok. 30 minut.

 

Po ugotowaniu woreczki z farszem studzić przez 5 minut w zimnej wodzie. Po wystudzeniu wyjąć farsz z woreczków (wycisnąć), pokroić na grube plastry, podsmażyć na słoninie z cebulą.

 

 

Kluska z krup

 

Składniki:


  2 litry wody
  2 szklanki kaszy
  1 łyżka mąki
  mleko
  słonina lub boczek

 

Wykonanie:
Do gotującej się wody wsypać kaszę, ugotować ją do miękkości. Podprawić mąką. Podawać z mlekiem, słoniną lub smażonym boczkiem.    

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263