Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Partnerzy
Kontakt
2011-04-18 Dworek w Sierpcu
W dworku w skansenie w Sierpcu rozbrzmiewały w Niedzielę Palmową dźwięki fortepianu – tak jak to dawniej bywało w majątku folwarcznym. Dzieci dworskie ćwiczyły grę, przygotowując się do świątecznego koncertu.
Fot. Archiwum własne
Fortepian pochodzący z końca XIX w., wykonany w petersburskiej fabryce Schrodera
Wokół wszystko jest już wyprzątane i przygotowane na nadejście świąt. Nawet stół w jadalni został bogato zastawiony. Nie brakuje tam świątecznych kiełbas, szynek, wypieków i oczywiście kolorowych pisanek.
Fot. Archiwum własne
Najważniejszym elementem jadalni był stół - rozsuwany, przy którym mogło zasiąść kilkanaście osób. W obawie przed poplamieniem krzeseł nie wyściełano tkaninami.
Ekspozycja ukazuje wygląd dworskich pomieszczeń z końca XIX w. i początku XX w. Zostały odtworzone: sień, salon, kuchnia, jadalnia, sypialnia, gabinet i kancelaria. A że zbliża się okres Wielkiejnocy, ekspozycja wzbogacona została o świąteczne rekwizyty.
Fot. Archiwum własne
1. W gabinecie odbywały się spotkania w męskim gronie. Tu przychodzili mężczyźni pograć w karty, wypalić fajkę, papierosa lub cygaro.
2. W kancelarii pan domu zajmował się sprawami majątku i przyjmował interesantów.
Dźwięki muzyki fortepianowej wprowadzają zwiedzających w okres miniony. W myślach przesuwają się obrazy z życia rodziny przygotowującej się do najważniejszego dorocznego święta.
Dorośli i służba krzątają się w kuchni, w jadalni doglądając ostatnich wypieków, a dzieci ćwiczą grę na fortepianie, by w świąteczny dzień umilić gościom pobyt.
Fot. Archiwum własne
Kuchnia w dworku nie była zbyt obszerna. Raczej służyła do odgrzewania posiłków. Wyposażona była w niezbędny sprzęt i naczynia. Przyjęcia na kilkanaście osób przygotowywano w oficynie, położonej niedaleko dworku.
To oczywiście jeden z obrazów, jaki może zrodzić się w myślach w trakcie zwiedzania ekspozycji. Każdy też może poczuć się gościem zaproszonym na wielkanocną ucztę. Zwiedzający zwracają uwagę na inne szczegóły ekspozycji, a to na aranżację dawnej kuchni, wyposażenie gabinetu, saloniku z miejscem do wypoczynku i nakrytym do podwieczorku stoliku.
Fot. Archiwum własne
W salonie znajdują się wyściełane, obite kosztowną gobelinową tkaniną simmlerowskie meble jesionowe: fotel, krzesła, kanapa oraz stolik do kawy.
Wzrok przykuwa też przepięknie zdobiona koronkami pościel, a także meble: szafa na ubrania, komoda na bieliznę, krzesła, a także porcelana, dzbany, lampy naftowe, kilimy na ścianach oraz piece kaflowe.
Fot. Archiwum własne
1. W centrum salonu znajdują się dwa złączone ze sobą eklektyczne łóżka.
2. Przy piecu chętnie zasiadano w długie zimowe wieczory.
W miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się skansen, istniał dawniej majątek ziemski Bojanowo. Ale dawny drewniany dworek został rozebrany. Niestety, został zniszczony. Budynek zamieszkiwały rodziny z tzw. kwaterunku, a władze nie dbały o stan obiektu.
Fot. Archiwum własne
Obecny wygląd dworku
Teraz stoi murowany dworek, nawiązujący formą do utrwalonego w świadomości szlacheckiego dworku. Jego wygląd i wielkość odpowiadają XIX –wiecznym mazowieckim siedzibom szlachty.
Dorota Skrobisz - wydawca portalu
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )