Pobierz MP3
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Partnerzy
Kontakt
2011-04-22 Święcone w koszyku
Święcone zawsze musiało być „wypasione” czy to u młynarza, czy u organisty, czy u gospodarzy, czy u komorników. Żeby był najbiedniejszy, musiał sobie przyrządzić jakie takie święcone…., chociaż raz na rok, na Wielkanoc podjeść sobie do woli mięsiwa i smakowitych różności.
Dawniej gospodarze przygotowywali ogromne kosze, niecki, donice pełne kiełbas, mięs, jaj, chleba, kołaczy, ciast, osełki masła, utarty chrzan, sól. Kosze wyściełano białymi serwetami lub czystym, białym płótnem. W przeszłości święcono wszystkie pokarmy przygotowywane na wielkanocne śniadanie.
Fot. Archiwum własne
Przed poświęceniem - Muzeum w Sierpcu
Mieszkańcy wsi nieśli jadło do poświęcenia do najbogatszych gospodarzy, do których przyjeżdżał ksiądz. Święcone stawiano na pięknie, biało przykrytym stole. Ustawiano też na placykach wiejskich, pod krzyżami, kapliczkami.
Fot. Archiwum własne
Stół wielkanocny we dworze - Muzeum w Sierpcu
Dzisiaj nasze koszyczki wyglądają skromnie w porównaniu z dawnymi święconkami. Zanosimy do kościoła małe koszyczki z jajkiem, kawałkiem chleba i solą. Dzielimy się tymi pokarmami przed rozpoczęciem śniadania.
W niektórych regionach zachowała się tradycja wkładania do koszyczka jeszcze innych pokarmów. Na przykład na Kurpiach oprócz jajek, kiełbas, chleba, placka, gospodynie wkładają także chrzan utarty lub korzeń, zielone (ale do zjedzenia, nie dla ozdoby) np. natkę pietruszki, szczypiorek oraz owoc – dawniej małe jabłko, dzisiaj może być każdy owoc.
Święconkę przyozdabiają gałązkami z baziami. Potem ze święconki rodzina zjada po jednej bazi. W kulturze ludowej wierzy się, że zjedzona bazia leczy bóle gardła. Święconą sól gospodynie trzymają w kuchni przez cały rok i używają jej na uroczystości.
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )