wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-04-26 Potrawy mazowieckie

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje po raz kolejny konkurs na najsmaczniejszą potrawę mazowiecką dla miłośników kuchni regionalnej. Jury oceni dania podczas imprezy plenerowej „Gotowanie na polanie”, która odbędzie się 1 maja.

 

Fot. Archiwum muzeum

Zwiedzający popróbują przygotowanych potraw

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby wziąć udział w konkursie należy zgłosić minimum jedną potrawę spożywaną na terenie Mazowsza, w co najmniej jednej kategorii:  

 
- zupa,
- potrawy jarskie (np.: paszteciki, kluski, krokiety, pierogi, kasze, knedle)
- i mięsne (np.: gulasze, bigosy, klopsy, gołąbki)
- przekąski (np.: kiełbasy, kaszanki, smalce, szynki, balerony sery, galarety, galantyny, pasztety, boczki)
- desery
- i napoje.

Jurorzy ocenią potrawy pod względem wyglądu, smaku i prezentacji (sposobu podania).

 

Konkurs ma charakter otwarty. Swoje umiejętności kucharskie prezentują koła gospodyń wiejskich, gospodynie oraz producenci produktów tradycyjnych i regionalnych.

 
W zeszłym roku jury nagrodziło czerninę z kluskami, rejbak kurpiowski, pasztet pieprzowy, polędwiczkę wędzoną , fafernuchy, żurawinę , ciasto drożdżowe i nalewkę krupnik.

 

Zwiedzający będą mieli okazję skosztować przygotowanych specjałów. Ponadto na zwolenników tradycyjnego jadła czekać będzie  specjalnie przygotowana zupa w kotle – „parzybroda”.

 

Fot. Archiwum muzeum

Gotowanie w kotle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jest to potrawa z kapusty, podobna do kapuśniaku, przygotowywana na boczku wędzonym. Na ziemi radomskiej tę gęsto zupę z grubo krojonej świeżej, słodkiej kapusty gotowano w wodzie lub na mleku, zaprawiano zasmażką.

 

***

 

Parzybroda

 

Wykonanie:

 
Główki kapusty lub liście z rozsady kapuścianej dzielono na części i obgotowywano w wodzie, aby pozbawić je goryczki.

 

Następnie gotowano je w słodkim mleku, do miękkości, doprawiano solą, pieprzem, odrobiną cukru, domowym octem lub dzikimi jabłkami. Na końcu dodawano zrumienioną na tłuszczu mąkę czyli zasmażkę.

 

***

 

Podczas imprezy „Gotowanie na polanie” będzie paliło się ognisko, nad którym można piec kiełbaski.

 

Fot. Archiwum muzeum

Pieczenie kiełbasek

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Imprezie towarzyszy kiermasz regionalnych potraw. Pajda chleba ze smalcem, swojskie wędliny czy ciasta i ciasteczka, a także najróżniejsze gatunki nalewek i miodów zadowolą niejedno podniebienie.

 

„Gotowanie na polanie” to nie tylko kulinaria. Przewidzianych jest więcej atrakcji. W zagrodach chłopskich zwiedzający będą mogli uczestniczyć w pokazach zajęć codziennych takich jak:  pranie i maglowanie bielizny, ubijanie masła w kierzance.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Maglowanie 2. Wykonanie powrozu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Twórcy współpracujący z muzeum zaprezentują pokazy rękodzieła ludowego: kowalstwo, plecionkarstwo, szewstwo, powroźnictwo i tkactwo.

 
Można również skorzystać z przejażdżek konnych w siodle, bądź bryczką po terenie skansenu.

 

Udostępniona zostanie wystawa „Wielkanoc na Mazowszu” prezentowana w dworze, 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX i XX wieku oraz w XVIII wiecznym Kościele z Drążdżewa, jak również ekspozycje stałe w galerii rzeźby i powozowni.


Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie www.mwmskansen.pl.

Komentarze

MAM PYTANIE?
Zosia, 2012-02-25
MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263