wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-04-29 Jajecznica

Dawniej jajecznica usmażona na skwarkach była potrawą obowiązkową na majówkach i zielonoświątkowych zabawach, przy pasterskich ogniskach. Było to danie luksusowe, jadane tylko na specjalne okazje. Dzisiaj na grillach króluje karkówka i kiełbaska. A może warto powrócić do dawnej tradycji, bo to danie szybkie do przyrządzenia i nie drogie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pamiętam smak jajecznicy przygotowywanej przez moją babcię, oczywiście z prawdziwych wiejskich jaj, czyli od kur, które chodziły po podwórzu i skubały sobie robaki i trawkę. Nie wiem jak ona ją robiła, ale nigdzie już u nikogo takiej nie jadłam.

 

Zresztą ten smak „chodzi” nie tylko za mną. Wspominają babciną jajecznicę także inni. Wiem tylko, że babcia dodawała do jajek szczypioru (nie mylić z drobnym szczypiorkiem). I w nim zapewne jak też w tłuszczu, na którym była smażona, tkwi cała tajemnica.

 

Danie niby proste, ale najwyraźniej potrzeba wyczucia smaku, żeby przyrządzić niepowtarzalną potrawę. Wzorem babci dodaję szczypior, ale to już nie jest ten smak. Wtedy byłam zbyt młoda, żeby podpytać ją jak to robi. A dzisiaj nie mam już jak się dowiedzieć.

 

Dawniej na serwowanie jajecznicy mogły sobie pozwolić bogatsze gospodynie, ale i one oszczędnie gospodarzyły jajkami. Zwiększały objętość dania dodając mąki i mleka.

    

Co prawda niemal w każdej chłopskiej zagrodzie hodowano kury, ale jajka przeznaczano głównie na sprzedaż. W zamian kupowano śledzie, wódkę, ryż, cukier, sól, przyprawy i inne potrzebne artykuły.

 

Jajecznicę smażono na maśle lub słoninie, przyprawiano niekiedy szczypiorem i kiełbasą.

 

Podawano też w formie omleta. Jajka (w dowolnej ilości) wkładano

do rondla, solono. Na patelni rozpuszczano masło, wlewano jaja.

 

Gdy się przyrumieniły od spodu, przewracano na półmisek. Niektórzy dodawali drobno siekaną pietruszkę, cebulę. Jajecznicę smażono na słoninie, z nerkami cielęcymi, z szparagami, z truflami, z grzybami, pieczarkami – wcześniej ugotowanymi.

 

Warto popróbować jajecznicy po chłopsku.  

 

Jajecznica po chłopsku

 

Składniki:

 

2 jajka na osobę
wędzony boczek
wędzona kiełbasa
cebula

 

Przyrządzanie:

 

Boczek, kiełbasę i cebulę pokroić na cienkie plasterki. Na rozgrzaną patelnię włożyć boczek i podsmażyć. Dodać kiełbasę z cebulę i smażyć, aż kiełbasa się zrumieni i cebula będzie szklista.


Wbić jajka i wymieszać widelcem.

 
Przed podaniem jajecznicę posolić. 

Dorota Skrobisz - wydawca portalu

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263