wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-05-07 Ruchanki kociewskie

Posiłki na Kociewiu – regionu położonego we wschodniej części Borów Tucholskich, wokół Starogardu Gdańskiego – były przygotowywane głównie na bazie mąki i ziemniaków.

 

Dominowały tu kluski zacierki dodawane do zup i jedzone z mlekiem.

 

Ziemniaki przyrządzano na różne sposoby. Na przykład jadano z olejem rzepakowym, smażono placki ziemniaczane, pieczono kartoflaka. 

 

Gotowano zupy ziemniaczane (tzw. gapsi rosół) zaprawiane octem, kraszone tłuszczem lub mlekiem. Przyrządzano też: zaklepańce – ziemniaki gotowane zaklepane śmietaną) czy „zaskwarzane kartofle”.

 

Jedzono też wieprzowinę i gęsie mięso. Popularne do dzisiaj są na Kociewiu potrawy z ryb słodkowodnych, głównie zupa rybna, i śledzi (sałatki, śledzie smażone).

 

Na święta wypiekano ciasta drożdżowe (kuchy) i drożdżówki (szeneki), babki proszkowe (pulwerkuch) i pierniki (feferkuchy). Jeszcze teraz popularne są ruchanki – placki drożdżowe smażone na smalcu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruchanki

 

Składniki:


4 jaja,
1 kg mąki,
3 duże łyżki cukru,
10 dkg drożdży,
1 kostka masła,
 ½ l mleka,
1 paczka cukru waniliowego,
● olej  

 

Wykonanie:


Przygotować zaczyn z drożdży, szklanki mleka, 1 łyżki cukru, szklanki mąki. Dobrze wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce. Pozostałe mleko podgrzać, dodać masło.


3 żółtka i jedno jajko całe utrzeć z cukrem, dodać mąkę, zaczyn z drożdży oraz mleko z rozpuszczonym masłem. Wszystko dobrze wyrobić i odstawić do wyrośnięcia.

 

Ciasto musi dwukrotnie zwiększyć objętość. Następnie urywa się kawałki ciasta, lekko otoczy w mące, robi kuleczki a potem uklepuje w placuszki i smaży na oleju.


Przeczytaj też:

Kultura Kociewia

http://wiano.eu/article/1022

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263