wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-05-07 Ruchanki kociewskie

Posiłki na Kociewiu – regionu położonego we wschodniej czę¶ci Borów Tucholskich, wokół Starogardu Gdańskiego – były przygotowywane głównie na bazie m±ki i ziemniaków.

 

Dominowały tu kluski zacierki dodawane do zup i jedzone z mlekiem.

 

Ziemniaki przyrz±dzano na różne sposoby. Na przykład jadano z olejem rzepakowym, smażono placki ziemniaczane, pieczono kartoflaka. 

 

Gotowano zupy ziemniaczane (tzw. gapsi rosół) zaprawiane octem, kraszone tłuszczem lub mlekiem. Przyrz±dzano też: zaklepańce – ziemniaki gotowane zaklepane ¶mietan±) czy „zaskwarzane kartofle”.

 

Jedzono też wieprzowinę i gęsie mięso. Popularne do dzisiaj s± na Kociewiu potrawy z ryb słodkowodnych, głównie zupa rybna, i ¶ledzi (sałatki, ¶ledzie smażone).

 

Na ¶więta wypiekano ciasta drożdżowe (kuchy) i drożdżówki (szeneki), babki proszkowe (pulwerkuch) i pierniki (feferkuchy). Jeszcze teraz popularne s± ruchanki – placki drożdżowe smażone na smalcu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruchanki

 

Składniki:


4 jaja,
1 kg m±ki,
3 duże łyżki cukru,
10 dkg drożdży,
1 kostka masła,
 ½ l mleka,
1 paczka cukru waniliowego,
● olej  

 

Wykonanie:


Przygotować zaczyn z drożdży, szklanki mleka, 1 łyżki cukru, szklanki m±ki. Dobrze wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce. Pozostałe mleko podgrzać, dodać masło.


3 żółtka i jedno jajko całe utrzeć z cukrem, dodać m±kę, zaczyn z drożdży oraz mleko z rozpuszczonym masłem. Wszystko dobrze wyrobić i odstawić do wyro¶nięcia.

 

Ciasto musi dwukrotnie zwiększyć objęto¶ć. Następnie urywa się kawałki ciasta, lekko otoczy w m±ce, robi kuleczki a potem uklepuje w placuszki i smaży na oleju.


Przeczytaj też:

Kultura Kociewia

http://wiano.eu/article/1022

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl