Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-05-10 Moda plażowa
Jak dawniej ubierano się na plażę, jakie panowały obyczaje można będzie zobaczyć już w maju na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Skąpe bikini to wytwór współczesnego świata, w przeszłości trzeba było ściśle przestrzegać zasad etykiety zarówno w miastach jak i na wsiach.
Niestosowanie jej groziło posądzeniem o nieprzyzwoitość lub brak dobrego wychowania. Obyczaje obowiązujące na plażach zmieniały się z biegiem lat. Różne były też stroje plażowe, coraz śmielej odkrywające części damskich i męskich ciał.
Fot. Archiwum muzeum
1. Plaża na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu, lata 30.XX w. (ze zbiorów J. Tokarskiej)
2. Na plaży w Sopocie, 1925 (ze zbiorów Muzeum Sopotu)
Moda plażowa docierała także na wieś. Młodzież chętnie wylegiwała się nad rzekami, jeziorami w coraz to skąpszych strojach. Budziło to niezwykłe oburzenie starszej części społeczeństwa - głównie kobiet, które kierowały ostre słowa krytyki pod adresem młodych.
Wystawa „Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe” opowiada o zmianach, jakie zachodziły w zwyczajach związanych z szeroko rozumianym relaksem nad wodą. Oryginalne i zrekonstruowane dawne stroje plażowe, reprodukcje kart pocztowych oraz fotografii, archiwalne filmy to tylko niektóre z elementów ekspozycji.
Fot. Archiwum muzeum
1. Na molo w Sopocie, 1926, zbiory prywatne
„Przed kąpielą”, ok. 1900 (ze zbiorów Muzeum Sopotu)
Zmieniało się też podejście ludzi do opalania - albo skrzętnie chroniono się przed słonecznymi promieniami albo wręcz przeciwnie – wylegiwano się na słońcu, aby jak najszybciej zbrązowieć.
Fot. Archiwum muzeum
Gwiazda filmowa Claudia Cardinale w stroju bikini, lata 50.-60. XX w. (za: A. Kaltbaum, Młode gwiazdy filmowe, Warszawa 1962)
Dla miłośników relaksu nad wodą rozwijał się przemysł wytwarzający plażowe akcesoria, takie jak kosze, leżaki, parasole, parawany, a także stroje, kosmetyki, sprzęt sportowy.
Plażowanie związane jest nie tylko z morzem. Liczne kąpieliska funkcjonowały nad rzekami i jeziorami, a od lat międzywojennych słonecznych i wodnych kąpieli zażywać można było również na miejskich basenach.
W związku z tym na wystawie znajdą się także informacje i fotografie pokazujące plaże i pływalnie w miastach: Toruniu, Warszawie i Poznaniu. Oprócz zwyczajów związanych wyłącznie z odpoczynkiem nad wodą, wystawa prezentować będzie także jego otoczenie: kurorty, pensjonaty, kawiarenki.
Hanna Łopatyńska
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )