wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-05-10 Moda plażowa

Jak dawniej ubierano się na plażę, jakie panowały obyczaje można będzie zobaczyć już w maju na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Skąpe bikini to wytwór współczesnego świata, w przeszłości trzeba było ściśle przestrzegać zasad etykiety zarówno w miastach jak i na wsiach.  

 

Niestosowanie jej groziło posądzeniem o nieprzyzwoitość lub brak dobrego wychowania. Obyczaje obowiązujące na plażach zmieniały się z biegiem lat. Różne były też stroje plażowe, coraz śmielej odkrywające części damskich i męskich ciał. 

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Plaża na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu, lata 30.XX w. (ze zbiorów J. Tokarskiej)

2. Na plaży w Sopocie, 1925 (ze zbiorów Muzeum Sopotu)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moda plażowa docierała także na wieś. Młodzież chętnie wylegiwała się nad rzekami, jeziorami w coraz to skąpszych strojach. Budziło to niezwykłe oburzenie starszej części społeczeństwa - głównie kobiet, które kierowały ostre słowa krytyki pod adresem młodych.

 

Wystawa „Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe” opowiada o zmianach, jakie zachodziły w zwyczajach związanych z szeroko rozumianym relaksem nad wodą. Oryginalne i zrekonstruowane dawne stroje plażowe, reprodukcje kart pocztowych oraz fotografii, archiwalne filmy to tylko niektóre z elementów ekspozycji.

 

Fot. Archiwum muzeum 

1. Na molo w Sopocie, 1926, zbiory prywatne

„Przed kąpielą”, ok. 1900 (ze zbiorów Muzeum Sopotu)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmieniało się też podejście ludzi do opalania - albo skrzętnie chroniono się przed słonecznymi promieniami albo wręcz przeciwnie – wylegiwano się na słońcu, aby jak najszybciej zbrązowieć. 

 

Fot. Archiwum muzeum

Gwiazda filmowa Claudia Cardinale w stroju bikini, lata 50.-60. XX w. (za: A. Kaltbaum, Młode gwiazdy filmowe, Warszawa 1962)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla miłośników relaksu nad wodą rozwijał się przemysł wytwarzający plażowe akcesoria, takie jak kosze, leżaki, parasole, parawany, a także stroje, kosmetyki, sprzęt sportowy.


Plażowanie związane jest nie tylko z morzem. Liczne kąpieliska funkcjonowały nad rzekami i jeziorami, a od lat międzywojennych słonecznych i wodnych kąpieli zażywać można było również na miejskich basenach.

 

W związku z tym na wystawie znajdą się także informacje i fotografie pokazujące plaże i pływalnie w miastach: Toruniu, Warszawie i Poznaniu. Oprócz zwyczajów związanych wyłącznie z odpoczynkiem nad wodą, wystawa prezentować będzie także jego otoczenie: kurorty, pensjonaty, kawiarenki.


Hanna Łopatyńska

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263