wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-05-13 Właściwości piwa

Piwoszy czeka nie lada gratka w niedzielę 15 maja. Muzeum rolnictwa w Szreniawie organizuje festyn poświęcony piwowarstwu – I Festiwal Piwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestnicy zapoznają się z tradycją spożywania piwa na ziemiach polskich, poznają sposób warzenia tego napitku. Impreza jest organizowana po raz pierwszy, ale w założeniu będzie kontynuowana w latach następnych.

 

Na festiwalu zostaną zaprezentowane dania kuchni opartej na wykorzystaniu piwa jako dodatku do potraw oraz głównego ich składnika jak np. polewki piwnej, a także właściwości lecznicze i kosmetyczne. 

 

Właściwości piwa


Piwo jest warzone jest przy zastosowaniu takich produktów naturalnych jak: woda, słód, drożdże, chmiel bez środków konserwujących. Drożdże piwne pozytywnie wpływają na wygląd skóry. Pomagają przy trądziku, nieczystościach skóry , infekcjach grzybicznych skóry, przy źle gojących się ranach, zapobiegają przetłuszczaniu.

 

Skóra staje się po nich wygładzona, delikatna i miękka. Zatem nic dziwnego, że już Egipcjanki przemywały ciało piwem.


Po pierwszym piwku przychodzi uspokojenie i ochota na drzemkę. Okazuje się, że chmiel ma działanie uspakajające i obniżające ciśnienie krwi. Dlatego też wykorzystuje się go przy produkcji leków dla ludzi chorych, zbyt nerwowych i nadpobudliwych.


Chmiel z uwagi na swoje właściwości znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym. Od dawien dawna panie znają szampony chmielowe oraz zabiegi płukania włosów w rozcieńczonym piwie.

 

Działanie uspakajające i obniżające ciśnienie krwi doceniły firmy farmaceutyczne. Właściwości chmielu wykorzystywane są przy produkcji leków dla ludzi chorych, zbyt nerwowych i nadpobudliwych.

 

Drożdże piwne mają też witaminy i minerały.


-  Witamina B1 – pozytywnie oddziałuje na układ krążenia, układ nerwowy i funkcjonowanie mózgu.


-  Witamina B2 – ważna dla zdrowia , skóry, włosów , paznokci; nieodzowna przy przemianie materii, przy produkcji czerwonych ciałek krwi


-    Witamina B5 – reguluje proces wzrostu jak również budowę komórek, jest ważna dla skóry (czynnik zapobiegający siwieniu)


-     Witamina B6 –wspiera funkcje wątroby i zapobiega migrenie


-     Witamina B12 – odgrywa ważną rolę w procesie przemiany aminokwasów


-     Kwas foliowy – jest nieodzowny dla wzrostu (podział komórek) i dla produkcji krwi


-   Niacyna – odgrywa dużą rolę dla prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego  i skóry


-    Biotyna – witamina biorąca udział w syntezie kwasów tłuszczowych


-    W drożdżach piwnych zawarte są m.in. calcium, magnez, fosfor, siarka, selen, żelazo, miedź. Do czynników wspierających przemianę materii i system immunologiczny należą m.in. cholina, kwas oronowy (witamina B13), lecytyna, aminokwasy.


 W programie impezy:

 Ogródki piwne poszczególnych browarów regionalnych połączone z prezentacją i sprzedażą ich wyrobów


 Piwowarstwo domowe. Na stanowisku zostaną zaprezentowane sposoby wyrobu piwa górnej i dolnej fermentacji oraz współczesny sprzęt i surowce do wyrobu piwa domowego


 Stanowiska kolekcjonerów birofilskich. Oprócz zaproszonych kolekcjonerów zostanie wyeksponowana mała wystawa Birofilia ze zbiorów muzeum


 Stanowisko piwa świata


 Stanowisko multimedialne Urok dawnych browarów. Fotografie ze zbiorów Muzeum w Szreniawie.


 Kuchnia piwna. Na stanowiskach gastronomicznych zostaną zaprezentowane potrawy przyrządzane z wykorzystaniem piwa lub oparte na piwie, zarówno tradycyjne, jak i współczesne.


 Leki z domowej apteki - Piwo. Na stanowisku zaprezentowane zostaną lecznicze walory piwa, jego znaczenie w zapobieganiu i leczeniu wielu schorzeń, a także jego walory kosmetyczne znane już od starożytności. Sporządzone i pokazane zostaną „mikstury” pielęgnujące urodę. Planuje się urządzenie piwnego Spa.

 

Ponadto zaplanowano:
 pokaz wypieku chleba, wędzenia wędlin,
 pokaz pracy twórców ludowych i rzemieślnicy wraz ze sprzedażą ich wyrobów
  występy artystyczne i wiele innych atrakcji...

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263