wiano.eu
YouTubeFacebook

2009-12-13 Karp oczarował jury

W tegorocznej edycji konkursu wojewody na "świętokrzyską potrawę świąteczną", którego finał odbył się w sobotę w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zwyciężył karp faszerowany kaszą gryczaną i grzybami leśnymi.

 

- Tym daniem całe jury było oczarowane - powiedział ogłaszając werdykt przewodniczący jury, szef kuchni warszawskiego hotelu Jan III Sobieski Robert Sowa. Zwrócił uwagę na delikatność potrawy, precyzję przygotowania, wybitne podanie i opowieść o tym, jak ją przygotowywano.

 

Według wojewody świętokrzyskiego Bożentyny Pałki-Koruby, karp był niekwestionowanym liderem.

 
Zwycięską potrawę w finale konkursu reprezentował powiat sandomierski. Przygotowały go panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Błoniach w gminie Koprzywnica.

 

Szefująca temu kołu Anna Paluch powiedziała, że karp na świątecznym stole to długoletnia tradycja; był hodowany od XII wieku, kiedy do Koprzywnicy przybyli cystersi.

 

Gospodyni przyznała, że karpia szybko się robi, a potrawa jest smaczna i aromatyczna. Wyjaśniła, że kaszę gryczaną gotuje się w solonej wodzie, cebulkę smaży na maśle; do tego dodaje się suszone prawdziwki, wcześniej namoczone i ugotowane. Po doprawieniu tej masy faszeruje się nią karpia, którego należy piec przez 50 minut w 180 stopniach.

 

Drugie miejsce w konkursie zajął reprezentujący powiat skarżyski barszcz wigilijny z kruchymi pierożkami, przyrządzony przez Koło Gospodyń Wiejskich z Gozdu w gminie Łączna.

 

Przewodnicząca koła Barbara Jasińska zdradziła w rozmowie, że sekretem barszczu są naturalne składniki. Robi się go z wywaru grzybowego, wywaru z warzyw i buraków oraz z zakwasu buraczanego. Natomiast w przyrządzaniu pierożków ważne jest, by grzyby zostały posiekane, a nie kręcone nowoczesnymi maszynami.

 

Trzecie miejsce zajęły grycoki Zespołu Obrzędowego "Kowalanki" z Kowali w gminie Sitkówka-Nowiny w powiecie kieleckim. Barbara Więcek, jedna z "Kowalanek" opowiedziała, że grycoki to starodawna potrawa. Przyrządza się ją z ciasta, w środek kładzie przyprawiony farsz z kaszy i grzybów. Wcześniej kaszę gotuje się na parze, a grzyby moczy i obgotowuje trzy razy.

 

Konkursowi towarzyszyły występy kapel ludowych. Do udziału w konkursie zaproszono wszystkie gminy województwa. Eliminacje powiatowe trwały trzy tygodnie. W finale rywalizowało 14 potraw reprezentujących powiaty

/INTERIA.PL/

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263