wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-05-20 Likier z tataraku

Najlepszym okresem, aby przygotować likier z kłączy tataraku jest maj i pierwsze dni czerwca. Tatarak w wierzeniach ludowych ma niezwykłą moc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie może go zabraknąć w domach i zagrodach w czasie zbliżających się Zielonych Świątek (w tym roku święto to przypada 12 czerwca). Musi być go wszędzie pełno (tak jak gałęzi drzew liściastych, m.in. brzóz). Wyścieła się nim podłogi, a także podwórka. Według wierzeń ludowych, jego balsamiczny zapach oczyszcza płuca i odstrasza muchy.


Dzisiaj nie rozkładamy tataraku po podłodze w domach, choć zwyczaj majenia domów w Zielone Świątki czyni go jednym z najpiękniejszych świąt. Za to proponujemy popróbować likieru z tataraku.

 

Możemy zerwać go nad jeziorem. Jeśli nie mamy świeżych korzeni, to możemy kupić suszone w sklepie internetowym. Tatarak wzmaga wydzielanie soków żołądkowych, przeciwdziała niestrawności, zwiększa apetyt, ułatwia przyswajanie pokarmów, działa ogólnie wzmacniająco.


Likier z tataraku

 

Składniki:


  50 g kłączy tataraku
  50 g goździków
  500 g cukru
  2 młode zielone listki tataraku
  3 szklanki wody
  1 l spirytusu

 

Przyrządzanie:


Oskrobać, dokładnie wymyć i wysuszyć kłącza. Drobniutko pokroić kłącza, listki tataraku i goździki.


Wrzucić do słoja, zalać spirytusem. Szczelnie zamknąć i zostawić na 10 dni. Codziennie potrząsnąć słoikiem.

 

Gdy już upłynie 10 dni, zagotować syrop z wody i cukru, odszumować, zestawić z ognia. Wlać po odcedzeniu zawartość słoja. Dokładnie wymieszać. Przykryć zostawić na noc. Następnego dnia przefiltrować, rozlać do butelek, zakorkować i wynieść w ciemne, chłodne miejsce na 3-4 miesiące.

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263