Pobierz MP3
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-06-08 Dom Szewca Fawki
Przy rynku w Wojsławicach (woj. lubelskie) stoi drewniany podcieniowy dom, zwany Domem Szewca Fawki. Powstał w latach 20. XX wieku. Do 1942 r. mieszkał w nim żydowski szewc nazywany przez sąsiadów Fawka.
Fot. Archiwum stowarzyszenia
Dom Szewca Fawki
Stowarzyszenie Panoramy Kultur, które obrało go na swoją siedzibę, chce odremontować budynek ale tak, aby stał się modelowym przykładem ratowania zabytku i jednocześnie spełniał wymogi współczesności.
Aby się do tego przedsięwzięcia dobrze przygotować, rok temu zostały zorganizowane dla studentów warsztaty, na których uczestnicy poznawali tradycyjne techniki ciesielskie oraz zgłębiali architekturę drewnianą Wojsławic.
Przygotowali koncepcję renowacji Domu Szewca Fawki. Dokonali też wstępnych prac konserwatorskich. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem kompletnego architektonicznego projektu renowacji budynku.
Kolejnym etapem jest opracowanie koncepcji wyposażenia i aranżacji domu. W tym roku stowarzyszenie organizuje dla studentów kierunków: architektury wnętrz, architektura, kulturoznawstwo, etnografia, judaistyka (w wyjątkowych przypadkach inne kierunki) letnie warsztaty „Pejzaż kulturowy miasteczek Lubelszczyzny. Dom szewca Fawki” (11-17 lipca).
Uczestnicy zapoznają się z różnorodnością krajobrazu kulturowego małych miasteczek z uwzględnieniem kultury Żydów polskich, zdobędą wiedzę o tradycyjnej architekturze drewnianej oraz nauczą się wykorzystywać dawny styl w projektowaniu nowoczesnych wnętrz.
To zgłębianie budownictwa małomiasteczkowego Lubelszczyzny ma przyczynić się do upowszechniania wiedzy o tym, co przemija. Architektura drewniana znika bowiem w zastraszającym tempie.
Dawniej domy podcieniowe można było spotkać w 32 miasteczkach Lubelszczyzny. Do dzisiaj zespoły przyrynkowych domów zachowały się jedynie w Wojsławicach i Łęcznej. W kilku innych miasteczkach ostały się jedynie pojedyncze budynki.
Ratowaniem od zapomnienia miasteczek z lat 30. XX wieku zajmuje się też Muzeum Wsi Lubelskiej, które realizuje unikalny projekt na skalę europejską. Na terenie skansenu zostanie odtworzone miasteczko z 46 obiektami.
Zobaczymy tam domy od drewnianych, w tym zabudowę podcieniową do murowanych – jednoizbowych, parterowych i jednopiętrowych wraz z całym wyposażeniem posesji (obory, stajnie, komórki, składziki, studnie, piwnice, ustępy, gołębniki, psie budy, wędzarki itp.). Będą też elementy zabudowy podkreślające wielokulturowość np. żydowskie kuczki (altanka, ganek).
Dom Szewca Fawki został wybrany przez Muzeum Wsi Lubelskiej do projektu Miasteczko Prowincjonalne Europy Środkowej.
Studenci, którzy chcieliby wziąć udział w warsztatach, mogą do 10 czerwca przysyłać swoje zgłoszenia na adres: biuro@pk.org.pl
Więcej informacji http://www.pk.org.pl/artykul.php?id=497
Artyku�y polecane
- Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )