Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-06-09 Zabawy ludowe
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało z okazji Dnia Dziecka wiele atrakcji łączących walory edukacyjne z wypoczynkiem i doskonałą zabawą.
Dla dzieci poznawanie zajęć i obowiązków swoich rówieśników sprzed 100 lat było nowym, nieznanym doświadczeniem. Dla najstarszego pokolenia była to sentymentalna podróż do czasów własnego dzieciństwa. W imprezie plenerowej wzięło udział blisko 2700 osób, w tym ponad 1500 dzieci.
W zagrodach chłopskich panowała codzienna krzątanina. Gospodynie uwijały się przy tkaniu chodników na krosnach, ubijaniu masła w kierzance, praniu i maglowaniu bielizny, przędzeniu wełny czy wirowaniu śmietany.
Fot. Archiwum muzeum
Pranie w balii
Gospodarze kręcili niezbędne w każdym gospodarstwie liny i powrozy a także cięli słomę na sieczkę. W zagrodzie młynarza ponad 220 osób mieliło ziarno w żarnach, młociło zboże cepami, mieliło ziarno na kaszę.
Wiejska szkoła od rana tętniła gwarem. Prowadzone w autentycznej w izbie szkolnej lekcje kaligrafii uzmysłowiły najmłodszym „uczniom”, jak niezwykle trudną sztuką jest opanowanie umiejętności pięknego pisania.
Większość dzieci po raz pierwszy trzymało w ręku pióro zakończone stalówką i pisało prawdziwym atramentem.
Fot. Archiwum muzeum - A. Rzeszotarska
Kaligrafia w zabytkowej szkole
Tutaj niezastąpionymi nauczycielami okazali się dziadkowie pamiętający jeszcze czasy stalówek i obsadek. Wspominali, jak toczyli nierówną walkę z kleksami i dziurami w zeszycie.
W lekcjach kaligrafii uczestniczyło blisko 300 osób.
Po dość wyczerpujących zajęciach, na podwórku szkolnym można było pochodzić na szczudłach, pobawić się w toczenie obręczy czy popróbować w przeciąganiu liny.
Fot. Archiwum muzeum - A. Rzeszotarska
Chodzenie na szczudłach
Dziadkowie uczyli technik chodzenia na szczudłach i sposobów toczenia obręczy swoje dzieci i wnuki. Niejeden maluch otwierał szeroko oczy ze zdziwienia, widząc swojego dziadka ganiającego obręcz przez całe podwórze.
Tego dnia nawet starsi poczuli się jak małe dzieci z rozrzewnieniem wracając do czasów swojego dzieciństwa.
Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się także pokazy garncarstwa i papieroplastyki.
Garncarz - pan Robert z anielską cierpliwością poprawiał nieco pochyłe i koślawe dzbanuszki swoich podopiecznych, a pani Marysia pomagała złożyć w całość kwiatki z bibuły – podarunki dla mam.
Od wielu lat głównym punktem imprezy „Dzień dziecka w skansenie” jest widowisko teatralne. W tym roku zaprezentowana została sztuka „Piękna i bestia”. W bajkowe postacie wcielili się aktorzy Teatru Dramatycznego w Płocku.
Amfiteatr był także miejscem ciekawych gier, zabaw i konkurencji sportowych. Wspólnie z Muzeum poprowadziło je Stowarzyszenie MAMA z Sierpca.
Dzieciaki rzucały kaloszem, przebierały groch, ścigały się z książką na głowie, łowiły jabłka ustami i pokonywały tory przeszkód. W 12 konkurencjach uczestniczyło około 250 dzieci.
Fot. Archiwum muzeum - A. Rzeszotarska
1. Rzucanie kaloszem 2. Noszenie piłeczki na łyżce
3. Maluchy naśladowały starsze dzieci
\Mamy ze Stowarzyszenia MAMA malowały buzie maluszków rozmaitymi motywami. Nagle na skansenie pojawiły się tygryski, motylki, kotki, pieski i kolorowe postacie z bajek.
Fot. Archiwum muzeum - A. Rzeszotarska
Malowane buzie
W ogródku dziecięcym dzieci małe i duże malowały przepiękne obrazki ze skansenu.
Niezmiennie zainteresowaniem maluchów cieszyły się drewniane klocki, puzzle, szmaciane lalki i bujane, kolorowe koniki. Tradycyjnie imprezie towarzyszył jarmark dziecięcy z mnóstwem zabawek, słodyczy i waty cukrowej.
Anita Gad - Turalska
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )