wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-06-28 Boże Ciało w Łowiczu

Już chyba każdy w Polsce słyszał o obchodach święta Bożego Ciała w Łowiczu i jego okolicach. Procesja w strojach regionalnych jest kultywowana z pokolenia na pokolenie. Barwne, wielokolorowe pochody wzbudzają zainteresowanie przyjezdnych, także obcokrajowców, którzy gromadnie przybywają, by na własne oczy zobaczyć ten obrządek.

 

Fot. Paweł Wojewoda

Procesja Bożego Ciała

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W okresie II RP w obchodach Bożego Ciała brali udział także żołnierze 10 Pułku Piechoty.  Przed II wojną światową garnizon ten stacjonował w Łowiczu. W Kampanii Wrześniowej  w Bitwie nad Bzurą pułk złożył krwawą ofiarę w walkach o Łowicz i okolice.

 

Fot. Paweł Wojewoda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie Historyczne im.10 pp, które powstało by kultywować, pielęgnować i przypominać historię pułku, posiada wiele zdjęć dobrze dokumentujących to święto. Ostatnio Paweł Siuda z Torunia, którego ojciec był podoficerem w 10pp, przekazał  stowarzyszeniu liczne fotografie.

 

Fot. Archiwum stowarzyszenia

Obchody Bożego Ciała w II RP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chcąc podtrzymać tradycję Bożego Ciała, stowarzyszenie podzieliło się na dwie grupy. Pierwsza wystawiła  dwie dioramy na Nowym Rynku (Nowy rynek w Łowiczu jest jednym z nielicznych takich okazów w Polsce w kształcie trójkąta).

 

Fot. Paweł Wojewoda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ekspozycja dotyczyła elementów łączności II RP oraz projektu „poczet sztandarowy 10pp”, którego realizację stowarzyszenie rozpoczęło w 2009 roku.

 

Fot. Paweł Wojewoda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druga grupa w liczbie czerech osób reprezentowała „dziesiątkę” na procesji.

 

Fot. Paweł Wojewoda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za rok - jeśli tylko się uda – stowarzyszenie będzie prezentować sylwetki Wojska Polskiego okresu II RP, przypominając o ścisłych związkach garnizonu z miastem.

 

Piotr Marciniak
Stowarzyszenie Historyczne im:”10 Pułku Piechoty”
http://www.10pulkpiechoty.pl/

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263