wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-07-25 Żniwa w skansenie

Żniwa są okresem największych kulminacji robót rolnych. Dawniej praca w polu była błogosławieństwem Bożym, wypełnieniem życia oraz źródłem utrzymania. Ziemia wypłaca się za ciężką pracę, jaką się w nią włożyło.

 

O tym jaką ważną rolę odgrywały, jak się do nich przygotowywano można się już przekonać w pierwszą niedzielę sierpnia odwiedzając skansen. To właśnie 7 sierpnia na terenie całego muzeum słychać będzie charakterystyczny dźwięk klepania kos. Turyści poznają obrzędy i zwyczaje związane z żąciem żyta.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Wiązanie postronków i podbieranie żyta 2. Koszenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej od lat stara się w jak najwierniejszy sposób popularyzować dawne prace związane ze zbiorem zbóż oraz przybliżać tradycyjne metody przetwarzania ich na produkty niezbędne w gospodarce chłopskiej.

 

Turyści poznają krok po kroku rytuał żniwny. „Wieś ostanie się pusta jakby wymarta, ba wszystko, co jeno żyje i może się dźwignąć z miejsca, ruszy do żniw, że nawet dzieci, nawet stare i schorzałe, nawet pieski rwać się będą z postronków i ciągnąć od opustoszałych domostw za narodem”. 

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej przygotowało bogaty program na coroczne żniwa. W naturalnej scenerii wsi z przełomu XIX i XX wieku odbędą się pokazy koszenia kosą i kosiarką konną, podbieranie sierpem, czy pokaz pracy kieratu.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Koń zaprzągnięty w kierat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przez cały dzień pracować będzie młocarnia napędzana silnikiem spalinowym.

 

W stodołach zwiedzający przekonają się jak młóci się zboże cepami, oczyszcza ziarna za pomocą wialni, mieli ziarna w żarnach oraz na czym polega klepanie kosy czy ostrzenie kamieni młyńskich.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263