wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-08-14 Oblicza Hinduizmu

Zbliża się finisaż wystawy Nieznane Oblicza Hinduizmu. Kto chciałby przyjrzeć się bliżej kulturze ludowej Indii może wybrać się w niedzielę 14 sierpnia do  Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

 

Tam o godz. 12 rozpocznie się impreza zamykająca wystawę. Zacznie się od agnihotry, czyli ofiary ogniowej. Na dziedzińcu Muzeum będą rozstawione namioty, w których poszczególne organizacje hinduistyczne przedstawią własne praktyki religijne.

 

Fot. Archiwum muzeum - Aneta Krejczy, Instytut Studiów Azjatyckich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Większość z nas hinduizm kojarzy z wiarą w reinkarnację, w wielorękich bogów, świętymi krowami i rzeką Ganges – piszą w folderze wystawy organizatorzy. Jednak sam hinduizm nie jest ani szablonowy ani jednorodny”.

 

Religioznawstwo klasyfikuje go, jako jedną z głównych religii na świecie, ale jest to raczej konglomerat różnych nurtów i wierzeń.

 

„Tym, co przede wszystkim będziemy tu rozumieć pod pojęciem hinduizmu są wierzenia, które zaczęły nabierać coraz większego znaczenia od czasu epoki Magadhy (VI-IV w.p.n.e.), powoli wypierając wcześniejszy braminizm, wraz z jego silnym naciskiem na rytuały ofiarne.

 

Nowa religijność opierała się na rozwoju bhakti, czyli emocjonalnego związku z bóstwem. Dziś obejmuje przede wszystkie trzy główne kulty: wisznuicki (poświęcony bóstwu Wisznu), śiwaicki (z Śiwą w centrum), śaktyjski (uznający żeńską zasadę, wraz z jej przedstawieniami w postaci różnych bogiń, za ostateczną rzeczywistość)”.

 

Oficjalne prezentacje, odbywające się na scenie, będą przeplatane występami artystów. Ponadto odwiedzający będą mieli okazję spróbować indyjskich potraw.


Dowiemy się też, dlaczego warto poznawać Indie, zobaczymy taniec indyjski, pokaz jogi. Atrakcją dla dzieci, ale także dla starszych będzie zapisanie swojego imienia alfabetem indyjskim. Usłyszymy też hymn  Indii.

 

Fot. Archiwum muzeum - Aneta Krejczy, Instytut Studiów Azjatyckich

Obrazy z Indii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa Nieznane Oblicza Hinduizmu składa się z czterech części: literatura, rytuały, sztuka oraz życie codzienne.


Literatura. Wierzenie Hindusów zakorzenione są w bardzo starej sanskryckiej literaturze, takiej jak Wedy, Ramajana i Mahabharata. Można tam przeczytać o barwnych dziejach bóstw i herosów oraz znaleźć poglądy na temat stworzenia, przeznaczenia, ścieżki wyzwolenia czy życia po śmierci.

 

Na wystawie prezentowane są książki religijne w języku hindi, bengalskim i sanskrycie. W części poświęconej rytuałom autorzy pokażą najciekawsze święta i ceremonie.

 

Fot. Archiwum muzeum - Aneta Krejczy, Instytut Studiów Azjatyckich

Książka religijna w języku hindi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wśród eksponatów znajdą się figurki bóstw, przedmioty liturgiczne do ceremonii ofiarnej arati oraz mosiężne jantry (graficzne formy bóstwa).

 

Fot. Archiwum muzeum - Jacek Mueller

Bożek hinduski

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Sztuka. Zwiedzający zobaczą mosiężne i drewniane figury zwierząt, malarstwo radżasthańskie i orijskie oraz fotografie prezentujące architekturę sakralną.

 

Fot. Archiwum muzeum - Aneta Krejczy, Instytut Studiów Azjatyckich

Malarstwo hinduskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atrakcją są stroje do tańca oraz tradycyjna i współczesna biżuteria.

 

Dział zatytułowany życie codzienne to prezentacja mebli (alabastrowe stoliki, wykańczane mosiądzem komody), naczyń i narzędzi kuchennych (srebrna zastawa, wazony, wok, tarka i nożyk do kokosa), a także przypraw charakterystycznych dla kuchni indyjskiej, z których część używana była jako lekarstwa i afrodyzjaki.

 

Na szczególną uwagę zasługują słynne koszule khadi, tkane z ręcznie wyrabianej przędzy, których produkcję zainicjował Mahatma Gandhi chcąc w ten sposób wspomóc i usamodzielnić krajową gospodarkę. Obecnie jest to symbol narodowy i nawet flaga Indii jest wykonana z tego typu materiału.


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl