wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-08-12 Lubuskie smaki

W niedzielę 21 sierpnia skansen w Ochli koło Zielonej Góry wypełni się zapachami świeżego pieczywa, słodkich wypieków, pierogów, ziół i domowych przetworów, wędlin i dziczyzny.

 

Podczas imprezy „Lubuskie Smaki” zaprezentują się gospodarstwa agroturystyczne, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia regionalne, lokalni producenci żywności. Będzie okazja posmakować regionalnych potraw.

 

Fot. Archiwum muzeum - Damian Danak

Lubuskie smaki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie zabraknie miodów różnego gatunku i lubuskiego wina.  Warto będzie je posmakować, bo region słynie z tych trunków.

 

Na liście produktów regionalnych, którą prowadzi Ministerstwo Rolnictwa, znajduje się zaledwie 10 wyrobów z województwa lubuskiego, połowę stanowią właśnie miody i wina.

 

Warto pytać o:  
- miód pitny – Trójniak - Lubuskie trójniaki z okolic Zielonej Góry nieraz zwyciężały w regionalnych konkursach. Kultywowana jest też produkcja kamionkowych butelek i gąsiorków wyśmienicie nadających się do prezentacji i przechowywania miodów pitnych.


- piwo wschowskie -  Do produkcji piwa wschowskiego używa się słodu pilzneńskiego, który ma szarożółtą barwę i swoisty zapach ziarna. Następnym surowcem jest chmiel, który nadaje piwu szlachetną i przyjemną gorycz oraz specyficzny aromat. Związki goryczkowe mają właściwości antyseptyczne, wpływające na podniesienie trwałości piwa.


- wino gronowe - Narzędzia używane do wytwarzania tego trunku nie różnią się niczym od tych sprzed lat, a samo wino powstaje tylko z soku gronowego (bez dodatku wody i cukru).

 

Receptury opierają się na najstarszych metodach produkcji, czyli najpierw robi się moszcz, z moszczu – sok, a z soku – wino. Wino gronowe powstaje przez okrągły rok.

 

Po zbiorach owoce trafiają na młynek, później do dębowej prasy, a następnie rozpoczyna się trudny proces produkcji trunku. Sok uzyskany z moszczu zmienia się i dojrzewa pod bacznym okiem winiarza.


- jarzębiak na winiaku -  wybitnie zielonogórska specjalność, będąca jak pisano w prospektach: „atrakcyjną, wysokogatunkową wódką typu koniakowego, produkowaną ze zwiększonym dodatkiem szlachetnych surowców, jak oryginalny destylat z win francuskich oraz wino gronowe typu południowego. Jarzębiak na winiaku nawiązuje do specyfiki regionu, znanego m.in. dzięki lasom i winnicom".


- jarzębiak - specjalnością Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych są: winiak i jarzębiak, które na wielu wystawach i targach otrzymały medale za swą doskonałą jakość. Dzięki temu wzrosło również zainteresowanie zagranicznych odbiorców zielonogórskimi wódkami i likierami (szczególne uznanie zdobył sobie jarzębiak).

 

Pozostałe wyroby z listy produktów regionalnych to: -
- strudel (ciasto nadziewane makiem) – tradycyjny wypiek górali czadeckich często jest prezentowany właśnie w skansenie w Ochli,


- bochen chleba starowiejskiego


- paska bukowińska (chleb bukowiński) - aby tradycja tego wypieku nie została zapomniana, cały proces począwszy od przygotowania ciasta, przez wypiek, po degustację, przedstawicielki górali czadeckich prezentują w Muzeum Etnograficznym w Ochli,


- miód wielokwiatowy z doliny Niteci,


- kapusta kwaszona nadnitecka

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263