Pobierz MP3
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-08-18 Muzyka ludów Europy
Amfiteatr Muzeum Etnograficznego w Toruniu rozbrzmi egzotycznym nutami, a scenę wypełnią barwne stroje zespołów folklorystycznych z Armenii, a także z samego Meksyku. Zagra także zespół "Pogranicze" z Szypliszk. Koncert odbędzie się w ramach Muzyki Ludów Europy.
Koncert zespołu "Pogranicze" nawiązuje do obchodów Roku Czesława Miłosza. Występ będzie można obejrzeć 20 sierpnia.
Nazwa zespołu została przejęta od określenia ziemi, którą zamieszkują członkowie grupy. Tam, gdzie – niespotykany prawie w innych regionach – przepiękny wielogłos łączy dwie narodowości: Polaków i Litwinów tworząc dla nich wspólny obszar, zarówno muzyczny jak i kulturowy.
Kierownikiem grupy jest Józef Murawski - animator, twórca ludowy w dziedzinie folkloru muzycznego, tanecznego i obrzędowości na obszarze kulturowego pogranicza polsko-litewskiego.
Zespół w swej przebogatej historii wielokrotnie zdobywał prestiżowe nagrody na przeglądach i festiwalach folklorystycznych w Polsce i zagranicą. W tym roku grupa świętuje jubileusz 30-lecia istnienia.
Trzy dni później, we wtorek 23 sierpnia, na scenie pojawi się Grupa Taneczna „Nairi”. Została założona w 1975. Na repertuar zespołu składają się tradycyjne i narodowe tańce armeńskie, a także z tańce ludowe zawierające elementy specyficzne dla regionu Nairi i innych obszarów Armenii.
Fot. Archiwum muzeum
Grupa Nairi
Grupa muzyczna, która towarzyszy zespołowi podczas występów, używa narodowych armeńskich instrumentów, takich jak zurna czy dhol. Oryginalne kostiumy tancerzy są zaprojektowane i wykonane według typowej armeńskiej ornamentyki.
Grupa regularnie odnawia swój skład, przyjmując członków reprezentujących coraz młodsze pokolenia. Wiek tancerzy rozpoczyna się od 15 lat.
Zespół odnosił sukcesy w wielu międzynarodowych konkursach i festiwalach folklorystycznych.
Zespół „Vallarta Azteca” został stworzony w 2003 roku z myślą o udziale w regionalnym folklorystycznym konkursie tanecznym.
Tancerze sześciokrotnie zdobyli pierwsze miejsce,
a w 2009 roku zostali mistrzami kraju.
Fot. Archiwum muzeum
Vallarta Azteca
Jako organizatorzy Krajowego Festiwalu Folklorystycznego, który od 2007 roku odbywa się w Puerto Vallarta, za cel stawiają sobie oferowanie młodym ludziom przestrzeni dla odkrycia sztuki poprzez taniec i rozwój umiejętności w harmonii ze swoją społecznością.
Stąd w składzie zespołu, oprócz oficjalnej „reprezentacji” znajdziemy grupę dla początkujących, dwie grupy dziecięce i jedną złożoną z seniorów!
W Toruniu zespół zaprezentuje program pt. Orgullo por Jalisco, taneczną podróż przez historię i regiony stanu Jalisco. W Muzeum Etnograficznym można będzie zatem posłuchać muzyki dumnych Mariachi.
Oba koncerty rozpoczną się o godz. 18.00
/opr./ Marta Domachowska
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )