wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-08-27 Sztuka japońska

W ramach prezentacji innych kultur ludowych, pokazujemy tym razem sztukę japońską – ostatnią z wystaw o tej tematyce zaplanowaną na ten rok w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. „Siedem ziół jesieni” można oglądać od 3 września do 31 grudnia. Na wystawie zostaną pokazane przedmioty zdobione motywami jesieni.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie eksponaty pochodzą z kolekcji muzeum. Są to przede wszystkim 18 i 19-wieczne przedmioty pokryte laką (kasetki na przybory do kaligrafii, pudełka na lekarstwa, pojemniki na kadzidła, zestaw na piknik), a także jelce tarczowe tsuba.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eksponowane są także współczesne wyroby japońskiego rzemiosła (ceramika, pałeczki) zdobione motywami jesiennymi, bowiem tradycja dekorowania przedmiotów „sezonowymi” ornamentami jest nadal żywa.  

 

Życie mieszkańców Japonii było, i jest, podporządkowane rytmowi zmieniających się pór roku. Stale przeobrażający się świat przyrody inspirował japońskich artystów, symbolizował bowiem tak istotną dla estetyki tego kraju wrażliwość na piękno ulotne, nietrwałe i zmienne.

 

Jesień jest najbardziej ceniona w japońskiej tradycji, ponieważ na wiele różnych sposobów przypomina o nieuniknionym przemijaniu.

 

Jednym z najpopularniejszych tematów są tytułowe „zioła jesieni”. Chryzantemy, dzwonki, eulalia, koniczyna, waleriana, goździki wyrażały nastroje melancholii i samotności.

 

Jesień symbolizowały również: klon o purpurowych liściach, przebarwiające się pędy winnej latorośli, roślina nanten z dojrzałymi owocami a także księżyc w pełni, według Japończyków najpiękniejszy w tym okresie.

 

Towarzyszy mu często zając, który mieszka na tej planecie, polerując jej powierzchnię, by błyszczała.

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl