wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-10-04 Wyplatanie koszy

Stowarzyszenie Serfenta z Cieszyna wydało dwupłytowy album DVD prezentujący krok po kroku techniki wyplatania koszy. Filmy powstały jako rezultat badań etnograficznych prowadzonych przez Stowarzyszenie w latach 2009 – 2011. Organizacja zajmuje się dokumentacją oraz popularyzacją pracy tradycyjnych plecionkarzy.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Projekty „Plecionkarskim szlakiem Wisły” i „Plecionkarskim szlakiem Polski” pozwoliły poznać wspaniałych ludzi twórczynie i twórców ludowych zajmujących się wyplataniem, tworzeniem przedmiotów z wikliny, słomy, tataraku, rogożyny czyli pałki wodnej i innych materiałów.

 

Już w trakcie pierwszych spotkań, rozmów o historii, tradycjach, materiałach narodził się pomysł stworzenia filmowych instruktaży dla amatorów tego rękodzieła.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

PLEĆ TO SAM - to seria filmów instruktażowych, w których twórcy ludowi w swoich warsztatach pracy przedstawiają w szczegółach sposób tworzenia poszczególnych wyrobów plecionkarskich.


Filmy stanowią zapis tradycji, która bardzo szybko znika wraz ze zmieniającymi się realiami. Instruktaż służy do samodzielnej nauki wyplatania. Pasjonaci plecionkarstwa oraz kolejne pokolenia mogą już w ogóle nie spotkać ludzi trudniących się tym rzemiosłem, a co więcej - poznać warsztatu ich pracy.

 

Fot. Archiwum muzeum w Warszawie

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Wartością tych filmów jest nie tylko ich dokumentacyjny charakter, ale przede wszystkim potencjał edukacyjny, skierowany do odbiorcy w różnym wieku, posiadający różny stopień wiedzy na temat plecionkarstwa.” ( z recenzji dr Anny Weroniki Brzezińskiej, Uniwersytet im. A. Mickiewicza).


Wydawnictwo „Pleć to sam” część pierwsza zawiera dwa filmy:


Film 1:Kosz na owoce – jego wykonanie przedstawia Grzegorz Gordat – jeden z najmłodszych twórców ludowych w Polsce.


Film pokazuje wyplatanie tradycyjnego kosza z zielonej wikliny, specjalnie zaprojektowanego do noszenia owoców. Kosz posiada „dwie prawe strony”, czyli nie ma ostrych zakończeń, dzięki czemu nie niszczy owoców ani ubrań osoby, która go nosi. Na bazie tej techniki można też wypleść kosze innego kształtu.


Czas trwania: 73 minuty


Film 2: Rogożynowy kosz na zakupy –w tajniki jego wykonania wprowadza nas Helena Rogala – twórczyni o złotych rękach.


Rogożynowy kosz to niezwykłej urody plecionka wykonana według tradycyjnej receptury z ziemi lubelskiej. Wyplecenie go jest przyjemne, ponieważ rogożyna jest miękka i łatwo się poddaje, z drugiej strony – wymaga dużych umiejętności i cierpliwości w nauce. Kosz jest idealny na zakupy, na plażę czy piknik.


Czas trwania: 66 minut

 

Wydawnictwo w cenie 75 zł można kupić w biurze stowarzyszenia. Możliwa jest także wysyłka pocztowa -  kontakt: serfenta@o2.pl lub przez aukcję na Allegro.


Więcej informacji www.serfenta.pl 


Projekt „Plecionkarskim szlakiem Polski”, w ramach którego wydano filmy, dofinansowany jest ze środków PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Krótka prezentacja wyplatania koszy "Pleć to sam"

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263