wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-10-18 Kawa zbożowa

Smak kawy zbożowej wielu z nas kojarzy się z dzieciństwem. Aby przywołać te wspomnienia Muzeum Etnograficzne w Toruniu organizuje spotkanie „Kawa na ławę czyli cała prawda o cykorii…” w sobotę 22 października (godz. 16.00).

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Kawa zbożowa, wyrabiana domowym sposobem z palonego jęczmienia, żyta lub pszenicy, często z dodatkiem prażonych żołędzi, była na dawnych polskich wsiach bardzo popularnym  napojem.

 

„Zbożówkę”, przygotowywano często z mlekiem. Podawano ją do chleba z masłem, placków, ciasta drożdżowego. Czarna kawa zbożowa uchodziła za napój skutecznie gaszący pragnienie. Dlatego zabierano ją w pole podczas sianokosów i żniw.

 

 Z czasem zaczęła docierać na wieś kawa zbożowa produkowana fabrycznie, która zawierała domieszkę korzenia cykorii. Taka kawa świetnie nadawała się również do wyrobu podpiwka.


Mało kto jednak wie, że na przełomie września i października na Kujawach, wykopuje się cykorię, wykorzystywaną między innymi jako podstawowy surowiec do produkcji kawy zbożowej.

 

W Muzeum Etnograficznym w Toruniu sieją i sadzą rośliny, które od dawna uprawiane były na wsiach. W tym roku pracownicy muzeum wyhodowali cykorię. Mimo że roślina ta jest uprawiana i wykorzystywana w regionie od ponad stu lat, wiedza na jej temat nie jest powszechna.


W programie spotkania w Muzeum: kopanie cykorii na poletku w Parku Etnograficznym, opowieść o cykorii oraz wyrobie kaw zbożowych, ekspozycja „kawowych” zabytków z muzealnej kolekcji.

 

Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w wyrobie kawy zbożowej i usłyszą o jej dobroczynnych właściwościach.

 

Dowiedzą się też jak wyrabiano podpiwek. Nie będą jednak tylko słuchać, oglądać i rozmawiać o kawie, będą ją również smakować.

 

Dzieci wezmą udział w działaniach plastycznych z zaskakującym wykorzystaniem kawy. Spotkanie zakończy wymienialnia przepisów na dobrą „zbożówkę”. Muzeum prosi o przyniesienie przepisów.

 

A oto jeden z nich:

 

Kawa zbożowa

 

Składniki

4 dag kawy zbożowej

  1/2 l wody

  1/2 cykorii

  1/2 l mleka

  6-8 dag cukru

 

Wykonanie

Kawę zbożową zemleć w młynku. Do naczynia używanego wyłącznie do gotowania kawy wlać wodę, wsypać zmieloną kawę, dodać cykorię. Gotować 1-2 minuty. Odstwić na bok płyty, skropić zimną wodą i szczelnie przykryć.

 

Po paru minutach, gdy kawa ustoi się, zlać do nagrzanego imbryka lub wprost do filiżanek.

 

Przegotowane mleko zmieszać z kawą w imbryku lub filiżankach albo podawać osobno w dzbanuszkach.

 

 


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263