wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-10-20 Drzewa owocowe

Malinówka, Papierówka, Landsberska – któż ze starszych osób nie pamięta smaku tych jabłek. Kiedyś powszechnie rosły w przydomowych wiejskich ogródkach. Obecnie coraz więcej osób pragnie przywrócić stare odmiany do swoich ogrodów lub gospodarstw agroturystycznych. Jest okazja by je zakupić .

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje 22 października kiermasz sadowniczy. Odbędzie się też sesja naukowa  "Tradycyjne sady i ich ochrona". 

 

Fot. Archiwum muzeum

Skansen w Sierpcu

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka w Skierniewicach może poszczycić się  jednymi z największych w Europie kolekcjami odmian, w których znajduje się ponad 5 tys. genotypów.

 

- Wśród zgromadzonych odmian wszystkich gatunków sadowniczych są zarówno odmiany nowe, pochodzące z różnych programów hodowlanych, jak i bardzo stare, które wiele osób wspomina z pewnym rozrzewnieniem i sentymentem, gdyż przypominają im one smak dzieciństwa, a obecnie są rzadko uprawiane. – podkreśla dr Elżbieta Rozpara z Instytutu.


Najbogatsza jest kolekcja odmian jabłoni, gdyż liczy ponad 1500 genotypów. Można sobie przypomnieć jak smakuje Malinowa Oberlandzka, powszechnie zwana Malinówką, Oliwka Inflancka czyli Papierówka, Kronselska, Landsberska, Ananas Berżenicki, Glogierówka, Reneta Kulona, Koksa Pomarańczowa, Beforest i szereg innych odmian, które kiedyś występowały powszechnie w ogrodach przydomowych.

 

W kolekcji grusz znajdziemy np. Józefinkę, Kalebasę Płocką, Paryżankę, Dziekankę, Kongresówkę, Salisbury, Plebankę, a w kolekcji czereśni odmiany: Bladoróżową, Kunzego, Sercówkę Nieszawską, Lotkę Trzebnicką czy też popularne kiedyś w wielu rejonach Polski Kasztanioki.

 

Równie liczna jest kolekcja wiśni, w której są zarówno lokalne sokówki, jak i szereg odmian deserowych, w tym szklanki - wiśnie o bezbarwnym soku i galaretowatym miąższu, które mają niezwykle delikatny smak. Niegdyś rosły one prawie przy każdej zagrodzie.

 

Nie ulega wątpliwości, że z roku na rok coraz więcej osób pragnie przywrócić stare odmiany do ogrodów przydomowych lub gospodarstw agroturystycznych. Dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom amatorów starych odmian, dyrekcja Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa zwróciła się z prośbą do Ośrodka Produkcji Elitarnego Materiału Szkółkarskiego w Prusach (pow. skierniewicki) o podjęcie produkcji drzewek dawnych odmian.

 

Obecnie, po złożeniu zamówienia, każdy może nabyć takie drzewka.

 

Agnieszka Chalicka-Jezierska  

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263